Obcokrajowcy nie chcą wozić brytyjskiego paliwa

Brytyjski premier Boris Johnson przyznał we wtorek, że wydano dotychczas tylko 127 spośród planowanych 300 wiz dla zagranicznych kierowców cystern, którzy mają przyjechać do Wielkiej Brytanii, aby pomoc w rozwiązaniu problemów z dostawami paliwa.

Okazuje się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE obcokrajowcom nieśpieszno do pracy na Wyspach
Okazuje się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE obcokrajowcom nieśpieszno do pracy na WyspachGetty Images

"Jest to fascynująca ilustracja problemu niedoboru. Powiedzieliśmy sektorowi przewozów towarowych +Dobrze, dajcie nam nazwiska kierowców, których chcecie sprowadzić, to załatwimy wizy i dostaniecie kolejne 5000 wiz+. Do tej pory podali tylko 127 nazwisk. To pokazuje, że to jest globalny niedobór" - powiedział Johnson w wywiadzie dla radia BBC4 przy okazji odbywającej się w Manchesterze konferencji Partii Konserwatywnej.

Zapytany, czy problemy z dostawami, które mają miejsce w ostatnich dniach nie świadczą o tym, że kraj jest w kryzysie, Johnson powiedział: "Nie, myślę, że wręcz przeciwnie. To, co widzimy w gospodarce brytyjskiej i faktycznie też w gospodarce światowej, w dużej mierze wynika z tego, że łańcuchy dostaw odczuwają przeciążenie i napięcia, czego można się spodziewać od budzącego się giganta i to się dzieje".

Przekonywał, że kraj stoi w obliczu "niezwykle interesującego momentu" i że niedobory siły roboczej są objawem mocy gospodarki, która ma możliwości dalszego wzrostu.

Paliwo jest, cysterny są, tylko kierowców nie ma... Trzeba będzie im znacznie więcej zapłacićGetty Images

Podkreślił jednak, że brytyjskie firmy muszą porzucić uzależnienie od taniej importowanej siły roboczej. "Tym, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 20 lat lub więcej, prawie 25 lat, było podejście, w którym wiele rodzajów biznesu było w stanie utrzymywać niskie płace, niskie koszty i imigrację przez bardzo długi czas" - powiedział Johnson.

W miniony piątek brytyjski rząd ogłosił, że aby w krótkiej perspektywie złagodzić obecne problemy z zaopatrzeniem, umożliwi natychmiastowe podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii - na zasadzie tymczasowej - zagranicznym kierowcom cystern paliwowych i kierowcom w transporcie żywności. Zgodnie z tym planem do Wielkiej Brytanii natychmiast może przyjechać 300 kierowców cystern i pozostać w celu wykonywania pracy do końca marca 2022 r., a 4700 kierowców przewożących żywność będzie mogło przyjechać od końca października i pozostać do końca lutego 2022 r. Do Wielkiej Brytanii będzie mogło od końca października przyjechać także 5500 pracowników sektora drobiarskiego, którzy będą mogli pozostać do 31 grudnia 2021 r.

***

Moto flesz (06)INTERIA.PL