Nowe urządzenia na przejściach dla pieszych
W Poznaniu zainstalowano już pierwsze nowoczesne sygnalizatory, które mają pomóc niewidomym w poruszaniu się po mieście. Urządzania podpowiedzą ile pasów jezdni jest do przejścia, poinformują także np. o znajdującej się pomiędzy pasami wysepce.
Nowoczesne sygnalizatory akustyczne są specjalnie dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Władze Poznaniu zapewniają, że takie urządzenia będą stopniowo instalowane na kolejnych przejściach dla pieszych w mieście. Obecnie z nowoczesnej sygnalizacji można korzystać między innymi na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego czy też Pułaskiego i al. Wielkopolskiej.
Montaż urządzeń odbywa się bez zakłócenia ruchu drogowego i wiąże się jedynie z krótkotrwałymi utrudnieniami dla pieszych. Na realizację tego zadania Zarząd Dróg Miejskich przeznaczy w 2018 roku łącznie pół miliona złotych.
"Na sygnalizację akustyczną przy przejściach dla pieszych składają się przede wszystkim głośniki emitujące dźwięk, który naprowadza osobę niewidomą na sygnalizator. Ich głośność jest automatycznie dostosowywana do natężenia dźwięków otoczenia. Drugim elementem są przyciski o dodatkowych funkcjach. W momencie dotknięcia przycisku pieszy jest o tym informowany pojedynczym dźwiękiem, a po zapaleniu się zielonego światła przycisk zaczyna wibrować" - tłumaczył Tomasz Majchrzak z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Jak dodał, z boku urządzenia umieszczone zostały ponadto trójwymiarowe piktogramy - wypukłe oznaczenia, które prezentują wygląd przejścia dla pieszych. Dzięki nim osoba z dysfunkcją wzroku dowie się, ile pasów jezdni ma do pokonania, czy pomiędzy pasami znajduje się wyspa, na której można przystanąć - a jeżeli tak, to czy jest na niej kolejny sygnalizator z przyciskiem. Piktogramy informują również, z której strony na przejście wjeżdżają samochody.
Pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami Dorota Potejko podkreśliła, że osoby z dysfunkcją wzroku bardzo dobrze oceniają pierwsze, zainstalowane już sygnalizatory.
"Każde działanie, które służy zobrazowaniu otoczenia, zwłaszcza w trudnych miejscach, jakimi są skrzyżowania, sprzyja zagwarantowaniu bezpieczeństwa. Podobną funkcję pełnią powierzchnie wypukłe montowane w chodniku przed przejściem dla pieszych. Funkcjonalność urządzeń oraz kolejność ich montowania była konsultowana z osobami niewidomymi i niedowidzącymi" - dodała.
Władze miasta podkreślają, że nowoczesne sygnalizatory to kolejna inicjatywa skierowana dla osób niewidomych i niedowidzących.
"Dla osób z dysfunkcją narządu wzroku tworzone są specjalne makiety dotykowe - dzięki nim można poprzez dotyk zapoznać się konstrukcją i kształtem poznańskich obiektów oraz usytuowaniem ich w przestrzeni miasta. Takie makiety znajdują się np. na Starym Rynku, przy katedrze, przy placu Mickiewicza i stadionie. Ponadto osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z dostosowanych miejskich stron internetowych. Urząd Miasta zapewnia także osobom niewidzącym możliwość korespondencji w alfabecie punktowym - adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille'a" - wskazuje magistrat.
Miejskie strony internetowe dostosowane są również do potrzeb osób niesłyszących - można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne "Teksty łatwe do czytania". Powstały one z myślą o osobach, które mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści.