Niższa dopuszczalna prędkość upłynni ruch w Krakowie?

Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje wprowadzić jesienią szereg zmian na Alejach Trzech Wieszczów. Wśród nich ma być zmniejszenie limitu prędkości z 70 do 50 km/h.

Rozwiązanie takie wynika z pracy ekspertów od transportu drogowego, podczas "Forum na rzecz czystego powietrza". Niższa dopuszczalna prędkość ma pomóc rozwiązać problem korków na Alejach Trzech Wieszczów.

Paradoksalnie pozytywnie wpłynie to nie tylko na ilość spalin, ale również na płynność ruchu - zapewnia Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu. - Przede wszystkim zmiany odczują kierowcy włączający się do ruchu z ulic podporządkowanych, którym będzie po prostu łatwiej to zrobić, a więc kolejki na światłach po prostu się zmniejszą - dodaje.

Mniejsza prędkość pojazdów ma pozwolić na wprowadzenie zmiany w geometrii pasów ruchu i poszerzenie buspasów, co z jakiegoś powodu ma przełożyć się na sprawność ich poruszania się. Jest to o tyle zastanawiające, że pasy na Alejach nie należą do szczególnie szerokich, natomiast autobusy swobodnie się na buspasach mieszczą.

Reklama

Być może szersze buspasy sprawią, że uda się na nie wpuścić również rowerzystów. Trwa przygotowywanie szczegółowych rozwiązań projektowych. Po ich wykonaniu sprawdzimy czy jest to w ogóle możliwe - mówi Franek.

Innym proponowanym rozwiązaniem jest stworzenie osobnych pasów dla rowerów oraz specjalnych śluz na drogach podporządkowanych. Zmiany będą wprowadzane etapami, a pierwsze mamy zobaczyć już jesienią tego roku. Zmiana geometrii pasów planowana jest na rok przyszły, gdy odnawiane będzie oznakowanie poziome.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama