Nietypowe napisy na przejściach dla pieszych. Mocna akcja policji
Od pewnego czasu, na wybranych przejściach dla pieszych można zauważyć niecodzienne napisy. Wbrew pozom ich obecność nie jest wynikiem pracy żadnego artysty. Są one częścią ważnej kampanii społecznej, która ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z nadmiernego zaufania do kierujących pojazdami.
W ostatnim czasie policjanci notują wyraźny wzrost liczby potrąceń na przejściach dla pieszych. Jak wynika z danych za 2023 rok - chociaż na przejściach zginęło 13 osób mniej niż rok wcześniej, ogólna liczba wypadków na "zebrach" wzrosła w tym czasie do 2463. To o ponad 200 przypadków więcej, niż w roku ubiegłym. W polepszeniu sytuacji nie pomagają ani komunikaty policyjne, ani działania podjęte przez zarządców dróg polegające m.in. na doświetlaniu przejść czy montowaniu urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wszystko przez niejasne przepisy o pieszym "wchodzącym na przejście" i bezpodstawne twierdzenia niektórych mediów, że pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych ma pierwszeństwo.
Śląscy policjanci swoją akcją chcą przekonać, że przejścia dla pieszych to nie jest miejsce, na który można wchodzić tak po prostu, bez zachowania ostrożności. O tym ma przypominać nowa kampania społeczna o nazwie "Stój, patrz, żyj". Jej założeniem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego wejścia na przejście dla pieszych oraz nadmiernego zaufania do kierujących pojazdami.
W celu zwrócenia uwagi na ważną zasadę ograniczonego zaufania, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, wspólnie z władzami śląskiego miasta, wymalowali przed wybranymi przejściami hasła kampanii, jednocześnie podkreślając w nich liczbę osób poszkodowanych w wypadkach na danej ulicy. Niecodzienne oznaczenia mają zwrócić uwagę pieszych i skłonić do przemyśleń. Napisy pojawiły się już m.in. na ulicach Wyzwolenia i Zebrzydowickiej.
Jednocześnie policjanci przypominają, że obowiązkiem kierującego pojazdem jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem "ustąpienie pierwszeństwa" rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.
Jak wynika z art. 26 ust. 1 ustawy:
Kierowca, zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście, ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych.
Równocześnie kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Za popełnienie takich wykroczeń grozi mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.
Pieszym natomiast nie wolno wchodzić wprost przed nadjeżdżający pojazd, również na przejściu dla pieszych. Zabronione jest również korzystanie z telefonu podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.