Niemiecka policja w Gubinie. Polskie służby wyjaśniają incydent

Sławomir Matz

Sławomir Matz

Widok obcych służb na terenie Polski wzbudza kontrowersje zwłaszcza, gdy ich obecność zostanie w jakiś sposób uwieczniona i trafi to do internetu. Po portalu X (dawniej Twitter) krąży film przedstawiający niemiecki samochód policyjny, który poruszał się ulicami Gubina.

Radiowóz niemieckiej policji został nagrany w Gubinie.
Radiowóz niemieckiej policji został nagrany w Gubinie. 123 rf123RF/PICSEL

Nagranie wywołało falę komentarzy z pytaniami o legalność takich działań ze strony służb niemieckich na terenie naszego kraju. Nie brakło głosów sugerujących, że niemiecka policja "porzuca" w Polsce nielegalnych imigrantów. Zdecydowaliśmy się w tej sprawie skontaktować z Komendą Powiatową Policji w Krośnie Odrzańskim, która wyjaśniła szczegóły zajścia.

Gubin w województwie lubuskim jest miastem, które stanowi zwartą zabudowę wraz z niemieckim Guben. Obydwie aglomeracje dzieli jedynie Nysa Łużycka, wzdłuż której poprowadzona jest granica polsko-niemiecka.

Pogoń za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli

Jak wynika z informacji, przekazanej przez zastępcę oficera prasowego KPP w Krośnie Odrzańskim, był to wspólny polsko-niemiecki patrol składający się z dwóch funkcjonariuszy Policji Federalnej i jednego funkcjonariusza Polskiej Straży Granicznej.

W nocy, 17 lutego, funkcjonariusze otrzymali zadanie monitorowania mostu na Wyspie Teatralnej po stronie niemieckiej. Około 2:15 w tej okolicy kierowca pojazdu Audi na polskich rejestracjach nie poddał się kontroli drogowej, a podczas ucieczki spowodował kolizję.

Patrol otrzymał zadanie monitorowania okolicy Wyspy Teatralnej w Gubinie.123 rf123RF/PICSEL

Mężczyzna został zauważony na moście miejskim z Niemiec do Polski i po konsultacji z instytucjami w Polsce, patrol otrzymał polecenie sprawdzenia tego rejonu w mieście Gubin.

Niemiecki radiowóz może jeździć po Polsce

Nie jest to pierwszy przejaw współpracy polsko-niemieckich służb w tym rejonie. Od 2020 roku funkcjonuje tam Polsko-Niemiecki Zespół Policyjny Gubin/Guben, którego celem jest współpraca polsko-niemiecka na obszarze przygranicznym, podniesienie skuteczności w zwalczaniu przestępczości i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Niemiecka Policja może legalnie wykonywać działania na terenie naszego kraju. Wynika to przede wszystkim z umowy międzynarodowej o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, zawartej pomiędzy Polską a Niemcami w 2014 roku.

Niemieccy policjanci będą prowadzić akcję wymierzoną w przekraczających prędkość 123RF/PICSEL

Uprawnienia niemieckiej policji w Polsce

Umowa określa zakres współpracy i uprawnienia funkcjonariuszy w przypadku przekroczenia granic. Jednym z warunków legalności takich patroli jest to, że w ich składzie musi znajdować się co najmniej jeden funkcjonariusz z każdego państwa. W przypadku akcji z Gubina stronę polską reprezentował funkcjonariusz Polskiej Straży Granicznej.

Niemiecka policja może również prowadzić pościg na terenie naszego kraju, ale musi niezwłocznie powiadomić o tym polskie służby. Gdy już uda się zatrzymać podejrzanego na terytorium Polski, dalsze czynności wobec takiej osoby prowadzi polska policja.

Renault Symbioz w teście wideo. 1.6 pod maską, 5 l/100 km i regulowany bagażnikAdam MajcherekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?