Nie żyją dwie osoby. Bo nie miały odblasków

Dwie osoby piesze zginęły potrącone przez kierującego mercedesem na drodze krajowej nr 65 w Dobrzyniewie. Kobieta i mężczyzna przechodzili przez jezdnię po zmroku, poza obszarem zabudowanym, nie mając na ciemnych ubraniach żadnych elementów odblaskowych.

Dwie osoby zginęły pod kołami Mercedesa. Kierowca zobaczył je zbyt późno
Dwie osoby zginęły pod kołami Mercedesa. Kierowca zobaczył je zbyt późnoInformacja prasowa (moto)

Do zdarzenia doszło około godziny 17.20, a więc o okresie, gdy zapada już zmrok, ale na jezdni panuje wciąż duży ruchu, a kierowcy muszą radzić sobie ze światłami samochodów nadjeżdżających z przeciwnej strony. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku otrzymał zgłoszenie o potrąceniu dwóch osób na drodze krajowej nr 65 w Dobrzyniewie Dużym. Policjanci ustalili, że 44-letni kierujący mercedesem jadąc w stronę Białegostoku potrącił kobietę i mężczyznę znajdujących się na środku jego pasa ruchu. Piesi prawdopodobnie chcieli przejść na drugą stronę i weszli na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Doszło do tego na terenie niezabudowanym, w miejscu nieoświetlonym, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych. 64-letnia kobieta i 42-letni mężczyzna mieli ubrania w ciemnym kolorze i nie posiadali żadnych elementów odblaskowych. W wyniku wypadku oboje zginęli na miejscu. Kierujący mercedesem był trzeźwy. 31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nałożył obowiązek noszenia elementów odblaskowych (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku.

Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia.

Dlatego nie traktujmy powyższego obowiązku tylko jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować, ale jako sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas