Nie pokazuj policji GPS!
Informacje o tym, że policja zaczęła kontrolować legalność zainstalowanych w nawigacjach samochodowych programów wywołała lawinę komentarzy.
Na naszych łamach kilkukrotnie poruszaliśmy tę sprawę. Nie jest tajemnicą, że wielu kierowców korzysta z nielegalnych kopii popularnych programów, pojawiły się więc liczne głosy oburzenia.
Policjanci nie zapowiadają kontroli pojazdów ukierunkowanych wyłącznie na sprawdzanie urządzeń GPS.
Podobnie jak podczas ścigania piractwa oprogramowania komputerowego funkcjonariusze nie wybierają przypadkowych mieszkań a każde przeszukanie winno być poparte wcześniejszymi ustaleniami uzasadniającymi podejrzenie popełnienia przestępstwa tak i kontrolując urządzenia nawigacyjne pojazdów obowiązują te same zasady - wyjaśniał w swoim piśmie kom. Robert Horosz
Niemniej jednak - np. gorzowscy policjanci, przy okazji kontroli drogowych, sprawdzali ostatnio wyrywkowo legalność oprogramowania GPS, używanego przez kierowców. Funkcjonariuszom z drogówki towarzyszyli jednak policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.
Ponieważ wciąż dostajemy w tej sprawie wiele emaili pragniemy ostatecznie rozwiać wasze wątpliwości. W czasie rutynowej kontroli drogowej funkcjonariusz drogówki nie może żądać od nas certyfikatu legalności zainstalowanego w naszej nawigacji oprogramowania. Policjanci ruchu drogowego, którzy żądają od kierowcy okazania tego typu dokumentów przekraczają swoje uprawnienia.
Kierowca może zostać poproszony o okazanie takich dokumentów tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że oprogramowanie lub sama nawigacja pochodzą z kradzieży. Ustalenia takie wymagają jednak od funkcjonariuszy wstępnego rozeznania. Zasady, na jakich policja kontrolować może oprogramowanie w nawigacji są takie same, jak w przypadku kontroli oprogramowania na komputerach. Policjanci nie wchodzą nigdy do przypadkowo wybranych mieszkań w celu dokonania przeszukania. By wytypować konkretny lokal prowadzą najpierw szczegółowe rozpoznanie.
Jeżeli więc policjant z drogówki poprosi nas o okazanie dokumentów poświadczających legalność nawigacji i nie poinformuje nas, że np. zgłoszono właśnie kradzież tego typu urządzenia, możemy odmówić ich okazania.