Mandat za palenie w samochodzie! Nowy zakaz w Holandii od 1 stycznia

Mandat w wysokości od 450 euro (ponad 2 tysiące złotych) grozić będzie od 1 stycznia kierowcom ciężarówek, którzy złamią w Holandii wprowadzony właśnie zakaz palenia papierosów w kabinie. Co ciekawe nie ogranicza się on wyłącznie do prowadzenia pojazdu. Karę zapłacimy też za "dymka" w czasie postoju na parkingu!

To nie żart. Holandia (a właściwie Niderlandy, bo tak brzmi dziś oficjalna nazwa tego kraju) 1 lipca 2021 roku wprowadziła przepisy całkowicie (!) zakazujące palenia papierosów w zakładach pracy. Na ich mocy z firm zniknęły wszelkie palarnie, wprowadzono też całkowity zakaz palenia w budynkach użyteczności publicznej. Począwszy od 1 stycznia 2022 roku nie będzie też można wyznaczać żadnych miejsc dla palących pracowników.

Zakaz palenia w ciężarówkach w Holandii

NIderlandy chcą być krajem wolnym od dymu papierosowego i zamierzają egzekwować nowe przepisy nakładając na palących drakońskie kary. Firmom, które od stycznia nie zlikwidują zakładowych palarni, grozić będzie grzywna w wysokości nawet 450 tys. euro!

Reklama

Zakaz dotyczący kierowców ciężarówek wynika właśnie z rozszerzenia przepisów dotyczących zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej. Holenderskie władze uznały bowiem, że kabina ciężarówki jest przecież miejscem pracy kierowcy, więc w tym przypadku nie może być mowy o żadnej taryfie ulgowej.

Zmiana nie wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego, więc obowiązuje wszystkich wykonujących pracę w kabinach ciężarówek. Bez względu na to czy pojazd jedzie, czy znajduje się na parkingu, a kierowca korzysta z przysługującego mu czasu na odpoczynek!

Holandia zapowiada zdecydowaną walkę z palaczami, bo zdaniem lokalnych władz dym tytoniowy zabija około 20 tysięcy obywateli tego kraju rocznie. Lokalny rząd postawił sobie za cel stworzenie "pokolenia wolnego od dymu" w roku 2040.

Czy w Polsce można palić za kierownicą?

Warto przypomnieć, że zakaz palenia w czasie jazdy obowiązuje również polskich kierowców. Kwestia regulowana jest przez art. 63 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym.

Do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w pojazdach od lat namawia również Światowa Organizacja Zdrowia. 


Już w 2015 roku badania naukowców z University of Aberdeen udowadniały, że - nawet przy otwartych oknach i włączonej klimatyzacji - zapalenie papierosa w samochodzie sprawia, że stężenie substancji szkodliwych we wnętrzu pojazdu jest aż czterokrotnie wyższe niż dopuszczają to normy. 

Badania dowodzą też, że nawet jeden wypalony w samochodzie papieros potrafi skazić powietrze we wnętrzu samochodu osobowego na 12 godzin!

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama