Leasing, wynajem długoterminowy czy pożyczka leasingowa: czym różnią się te formy finansowania auta?
Materiał promocyjny
Nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Na szczęście sprzedający mają do zaoferowania więcej opcji, takich jak leasing, wynajem długoterminowy czy pożyczka leasingowa. Czym się od siebie różnią i która z tych form finansowania będzie najlepsza?
Zakup samochodu to dla kupującego mnóstwo decyzji do podjęcia. Zdecydować się na auto nowe czy używane? Jaką markę i model wybrać? Kupić małe miejskie auto czy uniwersalnego SUV-a? Na jakim wyposażeniu dodatkowym szczególnie nam zależy? To tylko kilka przykładów, które w pierwszej kolejności przyjdą nam do głowy. Kolejnym wyborem, być może nawet najważniejszym, pozostaje kwestia formy finansowania. Decyzji nie ułatwia fakt, iż możliwości jest kilka, a każda z nich ma inne zalety.
Leasing
Leasing jest usługą, polegającą na "użyczeniu" samochodu w zamian za płatność w postaci rat leasingowych - dostępną zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Nie stajemy się zatem właścicielami pojazdu, lecz jego użytkownikami.
Na platformie Automarket.pl do wyboru są dwa pakiety usług: Comfort oraz Basic. Pierwszy z nich to m.in. pełna obsługa serwisowa w wybranym limicie kilometrów, możliwość skorzystania z auta zastępczego w razie konieczności czy fachowa pomoc przy likwidacji szkód. Pakiet Basic to z kolei opcja na obniżenie miesięcznej raty - otrzymujemy mniej, ale też mniej płacimy.
W praktyce oznacza to, że otrzymujemy samochód sprawdzony, bezpieczny i z pewnego źródła. Dodatkowo jego obsługę możemy zlecić profesjonalistom. Rozwiązanie to polecić można więc osobom, które nie lubią być zaskakiwane kłopotliwymi i kosztownymi w naprawie usterkami.
Kolejną zaletą jest brak zmartwień o późniejszą sprzedaż. Każdy, kto w przeszłości wcielił się w rolę sprzedawcy używanego pojazdu, z pewnością przyzna, że bywa to czasochłonne i uciążliwe. W przypadku leasingu nie ma obowiązku wykupu - samochód można zwrócić bądź wymienić na inny.
Wynajem długoterminowy
Alternatywą dla leasingu pozostaje wynajem długoterminowy, gdzie również nie stajemy się właścicielami pojazdu (możemy go natomiast wykupić po zakończeniu umowy). Największą różnicą pozostaje tutaj kwestia ubezpieczenia OC, AC oraz NNW, które w przypadku najmu otrzymujemy już w podstawowym pakiecie.
Przede wszystkim samochód w pełni gotowy do jazdy i niemal wszystkie koszty związane z eksploatacją zawarte w stałej racie (stanowi ona koszt uzyskania przychodu). To wspomniane już ubezpieczenie, ale w pakiecie Comfort również m.in. serwis (dotyczy zarówno okresowych przeglądów, jak i nieprzewidzianych usterek) oraz wymiana i przechowanie opon. Pamiętać należy więc jedynie o... tankowaniu.
Warto również wiedzieć, że w przypadku wynajmu długoterminowego podczas podpisywania umowy ustalany jest przebieg, który rozlicza się na koniec umowy. Wpływa on ponadto na wiele innych czynników, jak choćby koszt serwisu czy wymiany opon.
Najem długoterminowy jest rozwiązaniem, pozwalającym na uniknięcie szeregu uciążliwych obowiązków związanych z eksploatacją pojazdu, przy pełnej przewidywalności wydatków. To także szansa na cieszenie się jazdą samochodami, na zakup których często nie możemy sobie pozwolić - wysokość raty łatwo dostosujemy do naszych możliwości finansowych. Aby płacić mniejszą miesięczną ratę, możemy dokonać wyższą opłatę na start, co znacząco wpływa na obniżenie czynszu. Kolejnym sposobem jest ograniczenie limitu kilometrów, jeśli poruszamy się głównie po mieście.
Pożyczka leasingowa
Pożyczka leasingowa to opcja skierowana do firm. Czym różni się od klasycznego kredytu bankowego? Przede wszystkim ograniczonymi formalnościami - liczba wymaganych poświadczeń jest wyraźnie mniejsza. Z kolei od leasingu odróżnia ją brak doliczania podatku VAT do miesięcznej raty. Oznacza to, że tę formę finansowania powinni rozważyć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami tego podatku.
Kolejną zaletą pożyczki leasingowej jest szybki czas realizacji całego procesu - w przypadku platformy Automarket.pl decyzję otrzymujemy nawet w dniu złożenia wniosku. Równie krótki pozostaje okres oczekiwania na zakupiony samochód. Można go odebrać od razu po podpisaniu umowy, rejestracji i zakupie ubezpieczenia.
Każdy przedsiębiorca może łatwo dopasować pożyczkę leasingową do swoich potrzeb. Ustalić można czas spłaty (od 24 do 96 miesięcy) czy wysokość wkładu własnego (nie jest on jednak obowiązkowy). Warto pamiętać, że decydując się na tę formę finansowania, możemy stać się właścicielami pojazdu.
Wynajmowany i leasingowany samochód: co można z nim zrobić?
Samochody wynajęte lub leasingowane na platformie Automarket.pl, po załatwieniu niezbędnych formalności, można oklejać, zamienić w taksówkę czy doposażyć w instalację LPG. Zacząć należy od wysłania pytania do Centrum Obsługi Klienta. Po otrzymaniu zgody można przejść do modyfikacji.
W przypadku oklejenia auta konieczne będzie dostarczenie certyfikatu, potwierdzającego zgodność planowanego oklejenia z Kodeksem Drogowym oraz wykonanie badania technicznego na stacji diagnostycznej. Przy zamianie auta w taxi - zakup dodatkowego ubezpieczenia oraz przeprowadzenie montażu niezbędnych akcesoriów tak, by można je było łatwo i bez szkody dla samochodu usunąć. Montaż instalacji LPG musi być natomiast przeprowadzony w ASO.
Decyzja o wyborze finansowania samochodu, w którym pozostaniemy jedynie jego użytkownikami bez przeniesienia własności, nie oznacza więc konieczności rezygnacji z dostosowania pojazdu do naszych potrzeb. Nie będziemy natomiast musieli martwić się o serwis, koszty utrzymania, późniejszą sprzedaż czy konieczność uiszczenia wysokiej jednorazowej opłaty.
Materiał promocyjny