Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce. Są białe, zielone, czerwone, żółte

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu na drogach publicznych musi mieć tablice rejestracyjne. W zależności od trybu rejestracji, stosowanego paliwa oraz przeznaczenia pojazdu stosowane są różne wzory i kolory tablic rejestracyjnych w Polsce. Białe, czarne, zielone, czerwone, żółte blachy mogą wprowadzić niejedną osobę w konsternację. Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych umieszczonych na pojazdach?

Zwykłe tablice rejestracyjne. Czarne litery i cyfry, białe tło

Najczęściej stosowane są zwykłe tablice rejestracyjne. Czarne litery i cyfry, białe tło oraz niebieski pasek z lewej strony stanowią ich znaki rozpoznawcze. 

Standardowe blachy mają 2 lub 3 litery umieszczone po lewej stronie. Pozostałe 4 znaki lub 5 mogą stanowić cyfry bądź litery. Zwykłe rejestracje samochodowe mają 7 znaków. 

Tymczasowe tablice. Czerwone litery i cyfry, białe tło

Proces rejestracji pojazdu wymaga niekiedy więcej czasu. Zazwyczaj dotyczy to samochodów sprowadzanych z zagranicy. Rozwiązaniem może okazać się czasowa rejestracja pojazdu.

Pojazd otrzymuje wtedy tymczasowe tablice. Czerwone litery i cyfry, białe tło to oryginalna kombinacja, którą czasem można spotkać na drodze. Jest ona charakterystyczna właśnie dla tymczasowych tablic rejestracyjnych. Czerwone blachy wydawane są na 30 dni z jednorazową możliwością przedłużenia ich ważności.

Reklama

Zielone tablice rejestracyjne dla samochodów ekologicznych

Rozwój elektromobilności w Polsce toczy się w umiarkowanym tempie. Na ulicach coraz częściej można jednak zauważyć pojazdy mające zielone tablice rejestracyjne.

Dla samochodów ekologicznych przewidziano specjalne przywileje. Należą do nich możliwość korzystania z buspasów oraz bezpłatne parkowanie w płatnych strefach parkowania. Zielony kolor tablic rejestracyjnych pozwala łatwo rozpoznać na drogach auta elektryczne. 

Żółte tablice rejestracyjne dla samochodów zabytkowych

Posiadacze klasycznych aut, które mają ponad 30 lat i są zachowane w oryginalnym stanie, mogą ubiegać się o specjalne blachy.

Żółte tablice rejestracyjne dla samochodów zabytkowych wymagają nieco zachodu, ale ich posiadanie niesie też szereg korzyści. Do najważniejszych należy brak obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia OC. Badanie techniczne pojazdów zabytkowych dokonywane jest tylko raz, podczas rejestracji auta.

Tablice badawcze i tablice profesjonalne

Jeszcze inne zastosowania mają tablice badawcze i tablice profesjonalne. Tablice rejestracyjne badawcze wyglądem przypominają tymczasowe blachy. 

Mają białe tło oraz czerwone litery. Różnica polega na tym, że ostatni znak umieszczony po prawej stronie jest literą, wyraźnie oddzieloną od wcześniejszych cyfr.

Tablice tego typu były wydawane do lipca 2019 roku i służyły do testowania samochodów, np. w celu wykonania badań homologacyjnych.

W tym samym czasie weszły do użytku tablice profesjonalne, które wyróżnia zielona czcionka na białym tle. Są one wydawane producentom i sprzedawcom pojazdów, a także jednostkom badawczym testującym samochody. 

Tablice dyplomatyczne

Samochody będące własnością ambasad lub konsulatów obcych państw na terenie Polski mają specjalne tablice dyplomatyczne. Wyróżnia je niebieskie tło i białe znaki.

Tablice dyplomatyczne w odróżnieniu od wszystkich pozostałych nie mają po lewej stronie niebieskiego paska z napisem PL, a także symbolem Unii Europejskiej. Składają się z jednej litery oraz sześciu cyfr. 

Tablice dawne

Klasyczne czarne blachy to tablice dawne. Były wydawane do końca kwietnia 2000 roku. Tablice z białymi literami na czarnym tle stanowią obecnie rzadkość na drogach.

Najmłodsze pojazdy, które mogły jeździć na tablicach dawnych, liczą już ponad 22 lata. W międzyczasie sporo pojazdów zostało wycofanych z ruchu lub zmieniło właściciela. Po przerejestrowaniu pojazdu otrzymał on tablice rejestracyjne z nowym wzorem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tablice rejetracyjne | żółte tablice rejestracyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy