Kolejny opolski odcinek autostrady A4 wyremontowany

W czwartek (2 grudnia) planowane jest zakończenie drugiego etapu prac na opolskim odcinku autostrady A4 od Góry św. Anny do granicy województw opolskiego i śląskiego. Do ruchu oddany zostanie pięciokilometrowy odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia.

Remont A4. Jakie prace wykonano

Remont pierwszego odcinka obejmował ponad osiem kilometrów jezdni południowej w kierunku Katowic (od km 266 do km 274) wraz z wymianą nawierzchni na węźle Kędzierzyn-Koźle. Prace rozpoczęły się w połowie sierpnia 2021 roku.

Drugi etap to remont jezdni północnej w kierunku Wrocławia na odcinku 5,2 km od węzła Kędzierzyn-Koźle do miejsca na wysokości Dolnej (od 269 do 274 km). Na tym odcinku prace rozpoczęły się w połowie października i zakończyły pod koniec listopada.

Kolejny etap remontu zaplanowano po zakończeniu przerwy zimowej, w marcu 2022 roku.

Reklama

Jakie prace obejmuje remont opolskiego odcinka autostrady A4

Docelowo jezdnia południowa (kierunek Katowice) zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (kierunek Wrocław) na odcinku o długości około 12,1 km. 

Poza węzłem Kędzierzyn-Koźle w 2022 roku wyremontowana zostanie także nawierzchnia na węźle drogowym Strzelce Opolskie.

Prace obejmują wymianę warstwy wiążącej i ścieralnej nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowy autostrady A4. Na przejazdach awaryjnych zamontowano bariery linowe, a na nowej nawierzchni wykonano oznakowanie poziome w technologii grubowarstwowej. Remont obejmuje również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych. 

Prace podzielono na pięć etapów, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące. Nie wlicza się okresów zimowych od połowy grudnia do połowy marca. Remont A4 zakończy się w III kwartale 2022 roku.

GDDKiA informuje, że w ostatnich latach wyremontowano około 80 km autostrady A4 z całego, liczącego prawie 90 km odcinka w województwie opolskim. 

To standard po kilkunastu latach eksploatacji autostrady A4. Remont ma poprawić warunki jazdy i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom trasy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A4

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama