Kamera cofania – jak wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Parkowanie tyłem może okazać się problematyczne nawet dla dobrych kierowców. Szczególnie kłopotliwe może być to na bardzo zatłoczonych parkingach lub gdy goni nas czas. Kamera cofania jest dobrym rozwiązaniem i w nowszych modelach samochodów stanowi standardowe wyposażenie. Posiadacze nieco starszych aut mogą ją kupić i z łatwością zamontować. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

article cover
materiały prasowe

Czym jest kamera cofania?

Kamera cofania to coraz bardziej popularny i przydatny gadżet każdego kierowcy. Montuje się ją z tyłu samochodu, a ekran wyświetlający obraz znajduje się na desce rozdzielczej. Takie rozwiązanie zwiększa pole widzenia kierowcy i znacznie ułatwia mu jazdę do tyłu. Wyraźnie widać też wszystkie kosze na śmieci czy słupki. Dzięki temu urządzeniu kierowca pojazdu zostanie zaalarmowany na wypadek pojawienia się możliwości kolizji. Na rynku jest dostępne także lusterko z kamerą, czyli wideorejestrator. Ma on znacznie więcej funkcji niż zwykła kamera cofania, ponieważ rejestruje obraz również z przodu samochodu. Nagrania zwiększają bezpieczeństwo na drodze w razie nieprzewidzianego zdarzenia.

Jak działa kamera cofania? Włącza się ona w momencie wrzucenia wstecznego biegu i pokazuje kierowcy dokładny obraz z tyłu samochodu. Urządzenia takie mogą być montowane w sposób przewodowy i bezprzewodowy. Znacznie lepiej sprawdza się w montażu kamera bezprzewodowa.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kamery cofania?

Przed zakupem kamery cofania należy zwrócić uwagę na sposób jej zamontowania oraz jakość przekazywanego obrazu. Musi być przede wszystkim wysokiej rozdzielczości i pojawiać się bez opóźnień. Warto pamiętać o szerokokątnym obiektywie mającym minimum 120 stopni w pionie i 180 stopni w poziomie. Kluczowy jest rodzaj matryc, spośród których najczęściej spotykanymi są CCD i CMOS. Ta pierwsza cechuje się większą odpornością na szumy i zakłócenia, ale jest przez to nieco wolniejsza. Matryca CMOS z kolei odpowiada za generowanie obrazu nieco gorszej jakości, ale za to działa szybciej niż CCD. Jest też znacznie tańsza. Aby kamera cofania była dostosowana również do warunków nocnych, musi być wysoce światłoczuła. Przydatne jest posiadanie kamery wyposażonej w funkcję noktowizji i promiennika podczerwieni. Kamery cofania łączące się za pomocą Wi-Fi polecane są w szczególności do dużych pojazdów, w tym busów, samochodów z naczepą i ciężarówek.

Najtańsze kamery cofania można kupić już za około 100 złotych lub mniej. Oprócz modeli klasycznych, tzn. uniwersalnych, pasujących do większości aut, na rynku dostępne są także kamery przeznaczone jedynie do konkretnych modeli. Istnieje opcja podłączenia jej do nawigacji lub radia, co będzie wygodniejsze dla kierowcy. Kamerę można nabyć osobno, jednak znacznie wygodniej będzie kupić gotowy zestaw. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się niekompatybilności między urządzeniami. Bardziej zaawansowane technologicznie modele kosztują znacznie więcej lub są na wyposażeniu samochodu. Ich funkcjonalność docenią nawet doświadczeni kierowcy.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas