Jest oficjalna decyzja o zniesieniu opłat na autostradzie A4. Kiedy to nastąpi?
Autostrada A4 na odcinku Kraków - Katowice będzie bezpłatna dla kierowców samochodów osobowych i motocykli. Taką oficjalną informację przekazała rzeczniczka prasowa Ministerststwa Infrastruktury Anna Szumańska. Wiadomo również, ile na likwidację opłat i bramek trzeba będzie jeszcze poczekać.
Autostrada A4 na odcinku Kraków - Katowice należy do najdroższych dróg w Polsce. Obecnie, za pokonanie liczącego zaledwie 61 km odcinka, kierowcy samochodów osobowych płacą już, po serii podwyżek, 32 zł. W efekcie rosną zyski zarządzającego tym fragmentem Stalexportu Autostrada Małopolska. Tylko w pierwszym kwartale obecnego roku koncesjonariusz zarobił na czysto niemal 60 mln zł, prawie o połowę więcej niż w pierwszym kwartale 2023 roku.
Autostrada A4 Kraków - Katowice będzie bezpłatna
Jednak obowiązująca dziś umowa koncesyjna na eksploatację autostrady A4 na odcinku Kraków - Katowice wygaśnie w 2027 roku i nie zostanie przedłużona - poinformowała Anna Szumańska. Kierowcy będą musieli więc płacić jeszcze trzy lata.
A co się stanie z 2027 roku? Po zakończeniu umowy koncesyjnej zarząd nad A4 zostanie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Z chwilą przejęcia przez GDDKiA odcinek autostrady A4 Katowice - Kraków zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo. Zagwarantuje to jednakowe zasady dla kierowców korzystających z zarządzanych przez państwo autostrad, a kierujący samochodami osobowymi i motocyklami nie będą musieli płacić za przejazd A4 Katowice - Kraków
Coraz więcej bezpłatnych autostrad w Polsce
Obecnie wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla samochodów osobowych i motocykli. Ponadto 1 lipca 2023 roku zniesiono opłaty na wszystkich odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Od tego momentu kierowcy za darmo jeżdżą odcinkiem autostrady A2 Konin - Stryków i autostrady A4 Wrocław - Sośnica.
Obecnie sieć krajowych dróg płatnych w Polsce zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad liczy prawie 3700 km i od roku 2017 nie była powiększana. Za przejazd odcinkami płatnymi opłaty muszą uiszczać wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a więc m.in. samochody ciężarowe i autobusy. Opłaty uiszcza się za pomocą systemu eToll.