Jak zatrzymać rozpędzoną ciężarówkę?

​Władze niemieckich miast, od zeszłego roku ustawiają wokół miejsc zgromadzeń zapory w postaci bloków betonowych. Wszystko po to, aby zapobiec atakom terrorystycznym z użyciem samochodów ciężarowych. Najnowsze testy przeprowadzone niedaleko Hamburga dowodzą, że jest to niewystarczająca i nieskuteczna przeszkoda dla rozpędzonej ciężarówki.

2,5-tonowe bloki nie zatrzymały samochodu
2,5-tonowe bloki nie zatrzymały samochoduInformacja prasowa (moto)

Betonowe bloki nie zatrzymają jadącej ciężarówki - tak twierdzi telewizja MDR, opierając się na wynikach najnowszego eksperymentu przeprowadzonego przez Dekra. Podczas eksperymentu ciężarówka, podobna do tej użytej przez terrorystę w zamachu w Nicei, jadąca z prędkością 50 km/h, co prawda ulegała uszkodzeniu, ale przebiła się przez betonowe zapory.

W teście użyto bloków betonowych masie 2,5 tony, które stosuje się w niemieckich miastach jako blokadę przed potencjalnym zamachem. Eksperci obserwujący eksperyment wydali zgodną opinię, że ustawianie bloków betonowych nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przez ewentualnym zamachem terrorystycznym z wykorzystaniem ciężarówki.

Jak rozwiązać ten problem? Skutecznym sposobem są montowane na stałe i chowane w asfalcie specjalne stalowe zapory, które właściwie potrafią rozerwać wjeżdżający na nie samochód. Niestety, jest to instalacja stała, którą zabezpiecza się np. wjazdy na teren ambasad. Z tego względu nie da się ich zastosować w przypadku organizowanych okazyjnie imprez.

Trzeba pamiętać, że ciężarka z naczepą i ładunkiem, np. taka jaką użyto podczas zamachu w Berlinie, może ważyć nawet 40 ton. Energia kinetyczna takiego zestawu jest więc naprawdę duża i zatrzymanie jej będzie niezwykle trudne.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas