Jak sprawdzić raporty spalania i od czego zależy zużycie paliwa w samochodzie?

Raporty spalania paliwa w samochodzie w ostatnich latach stały się bardzo modne i jednocześnie przydatne z punktu widzenia ekonomicznego. Chętnie korzystają z nich firmy oraz indywidualni użytkownicy. Od czego zależy spalanie samochodu oraz jak obliczyć zużycie paliwa?

Raporty spalania pozwalają na dobre zarządzanie flotą samochodów.
Raporty spalania pozwalają na dobre zarządzanie flotą samochodów. Zbyszek KaczmarekReporter

Raporty spalania są bardzo ważne szczególnie dla właścicieli firm, które mają bogatą flotę samochodów osobowych, jak i dostawczych. Nie da się ukryć, że zużycie paliwa ma ogromny wpływ na wybór samochodu dla przedsiębiorstwa.

Najczęściej testy spalania wykonują media motoryzacyjne oraz instytucje niezależne, które na bieżąco informują o zużyciu coraz to nowszych modeli samochodów.

Zużycie można również liczyć z pomocą aplikacji flotowych, które wyliczają, ile przebyliśmy kilometrów na jednym tankowaniu.

Raporty spalania - od czego zależy średnie zużycie?

Raporty spalania pokazują, ile realnie nasz samochód zużywa paliwa na 100 km. Ta wartość ma bardzo duży wpływ ekonomiczny na decyzję przedsiębiorcy, czy dany samochód faktycznie spełnia potrzeby firmy i jednocześnie, czy jego eksploatacja wpisuje się w koszty firmowe. Średnie zużycie samochodu zależne jest m.in. od stylu jazdy danego kierowcy.

Często zapominamy o tym, że na to, ile zużyjemy benzyny, czy oleju napędowego w trasie składają się takie czynniki jak:

  • dynamiczne przyspieszanie, 
  • utrzymywanie stałej prędkości jazdy, 
  • średnia prędkość, 
  • odpowiednie zmienianie biegów na skrzyni. 

W wielu firmach aktualnie panuje trend, by pracowników, którzy korzystają z flotowych pojazdów przeszkolić w zakresie eco-drivingu.

Ekonomiczna jazda ma bardzo duży wpływ na spalanie samochodu. Świadomość prawidłowej jazdy może realnie obniżyć koszty zużycia benzyny, diesla lub LPG w danej firmie.

Czy na raporty spalania wpływa pojemność silnika?

Oczywiście, że tak! Ale nieprawdą jest panujący stereotyp, że każdy samochód z potężnym silnikiem ma bardzo wysokie zużycie. Wszystko zależy od rozwiązań technologicznych, zastosowanych przez producenta samochodu.

Aktualnie w dobie elektryfikacji oraz dekarbonizacji, nie tylko dba się o to, aby zmniejszyć ślad węglowy, ale także sprawić, by samochody zużywały mniej paliwa lub prądu, w przypadku napędów alternatywnych.

Na poziom zużycia paliwa mają także wpływ takie technologie jak:

  • napęd hybrydowy, 
  • elektryczny, 
  • downsizing 
  • turbodoładowanie, 
  • start&stop 
  • systemy ograniczające pracę silnika na biegu jałowym. 

Wszystkie te zaawansowane funkcje oszczędzają paliwo głównie w ruchu miejskim. Raporty spalania najczęściej zawierają bardzo precyzyjne informacje dotyczące zużycia w mieście.

Raporty spalania a przeliczenie zużycia paliwa

Właściciele firm, które dysponują flotą samochodów, zazwyczaj zbierają dane o przejechanych kilometrach, średnich kosztach tankowania z aplikacji flotowych.

W internecie dostępne są także dedykowane kalkulatory dla flot, które przeliczają zużycie paliwa na 100 km. Takie rozwiązania pomagają łatwiej zarządzać wieloma samochodami i kosztami ich utrzymania. W przypadku osób fizycznych wystarczy, że znamy pojemność zbiornika na paliwo i odczytamy w komputerze pokładowym dane dotyczące średniego zużycia.

Warto jednak pamiętać, że dane z komputera nie są zawsze tak dokładne. Najprostszy sposób na obliczenie zużycia to raporty spalania odręczne - wystarczy, że podzielimy liczbę przejechanych kilometrów przez ilość zużytego paliwa.

Menedżerowie flot samochodowych wprowadzają coraz częściej takie rozwiązanie, jak raporty spalania automatyczne. Aby generować takie zestawienia, wystarczy, że w każdym z samochodów zainstalujemy i zaprogramujemy odpowiednio system monitoringu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy wiele samochodów do obsłużenia. Dzięki temu w jednym arkuszu kalkulacyjnym mamy dostęp do kosztów spalania paliwa oraz np. miesięcznych kosztów tankowania.

Raporty spalania a kradzież paliwa

Wielu kierowców pyta, co w sytuacji, gdy z naszego samochodu zostanie skradzione paliwo, czy raporty spalania wówczas będą miały złe wyniki? Na szczęście, twórcy oprogramowania do monitorowania zużycia paliwa przygotowali się nawet na takie sytuacje.

Aby raporty spalania były zawsze wygenerowane prawidłowo, systemy monitorujące mają także specjalne czujniki, które przekazują informacje o stanie paliwa w baku. Jeśli czujnik wykryje, że nagle ze zbiornika znika duża ilość benzyny, czy diesla, oprogramowanie prześle natychmiast automatyczną wiadomość SMS lub powiadomienie push. Dzięki temu można na bieżąco odnotowywać w raporcie spalania nadużycia i ubytki paliwa. Ponadto, takie rozwiązania mogą wykryć, że występuje zużycie paliwa ponad normę.

Raporty spalania bardzo przydają się nie tylko w firmowym budżecie, ale także w codziennym użytkowaniu. Jak wcześniej wspominaliśmy, takie zestawienia tworzone są także przez media motoryzacyjne. Są bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy kupić nowy samochód i jednym z ważniejszych kryteriów jest zużycie paliwa.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas