Czy kombajn musi mieć polisę OC? Eksperci: "To skomplikowane"
Polisa OC chroniąca posiadaczy pojazdów mechanicznych to niejedyne obowiązkowe ubezpieczenia w Polsce. OC posiadać muszą nie tylko właściciele samochodów czy motocykli ale również rolnicy. W drugim przypadku polisa chroni rolnika przed płaceniem z własnej kieszeni za wyrządzone szkody i może przydać się również w przypadku kolizji drogowych, np. z kombajnem samojezdną kosiarką.
Spis treści:
Kierowców i rolników łączy więcej niż nam się wydaje. Obie grupy ustawowo zobowiązane są np. do posiadania ubezpieczenia OC. W pierwszym przypadku chodzi o posiadaczy pojazdów mechanicznych, w drugim rolników posiadających gospodarstwo rolne.
Ubezpieczenie OC rolników. Kto musi się ubezpieczyć?
W świetle obowiązującego prawa oznacza to, że rolnik:
- posiada użytki rolne, których łączna powierzchnia przekracza 1 ha i - przynajmniej częściowo - jest opodatkowana podatkiem rolnym,
- prowadzi produkcję rolną (bez względu na powierzchnię posiadanych gruntów), jak chociażby: pasiekę, hodowlę zwierząt, uprawy w szklarniach itp.
Jakie szkody obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników?
Do tych wymienić można szkody wyrządzone przez rolnika czy osoby zatrudnione w gospodarstwie czy te wyrządzone przez zwierzęta gospodarskie (nie dotyczy zwierząt niezwiązanych z posiadaniem gospodarstwa, jak np. pies). Z perspektywy kierowców najważniejsze jest jednak, że obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika obejmuje też szkody wyrządzone przez pojazdy wolnobieżne będące w posiadaniu rolnika i związane z posiadaniem gospodarstwa. Do tych zaliczyć można np.: kombajn, samojezdną kosiarkę, czy opryskiwacz.
Mam kombajn, ale nie mam pola. Czy muszę wykupić osobne OC?
Sprawa nie jest wcale jednoznaczna, bo nie każdy właściciel kombajnu czy samojezdnej kosiarki - z punktu widzenia prawa - spełnia wymienione wyżej wymogi, czyli jest rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne.
Lato w pełni, prace na roli też. To dobra okazja, by przypomnieć o obowiązkowych ubezpieczeniach - OC rolników i OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co i jak powinno być ubezpieczone? To nawet fachowcom sprawia kłopoty, dlatego Fundusz opracował podręczną ściągawkę.
To niezwykle ważna kwestia, bo szkody wynikające z ruchu pojazdów mechanicznych i szkody związane z posiadaniem i prowadzeniem gospodarstwa rolnego i szerzej - działalności rolniczej - mogą sięgać setek tysięcy czy milionów złotych.
Dlatego tak ważne jest, aby posiadać właściwe ubezpieczenie - inne na traktor a inne na kombajn. Brak ubezpieczenia może oznaczać osobistą odpowiedzialność sprawcy szkody i to całym własnym majątkiem.
Podsumowując - jeśli właściciel kombajnu jest rolnikiem w świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (posiadanie gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha i odprowadzanie podatku rolniczego) nie musi wykupować ubezpieczenia na kombajn czy inne pojazdy wolnobieżne.
W pozostałych przypadkach - jak np. posiadanie pojazdów wolnobieżnych niezwiązanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego - właściciel ma obowiązek wykupienia komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Taki obowiązek ciąży np. na właścicielach sprzętu wypożyczanego do prac w polu, jak np. koparki, walce czy - właśnie - kombajny. W tym przypadku - w przeciwieństwie do samochodów czy motocykli - można jednak skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego (na minimum 3 miesiące w okresie, gdy faktycznie są użytkowane).