Co powinno być w apteczce samochodowej i czy jest obowiązkowa?

Apteczkę samochodową wozi wielu kierowców. To dobry nawyk, który może okazać się nieoceniony w razie wypadku i konieczności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawartość apteczki do samochodu zdecydowanie różni się jednak od tej domowej. Na czym polega różnica?

Czym różni się apteczka samochodowa od domowej?

W trakcie kompletowania apteczki samochodowej łatwo powielić rozwiązania znane z jej odpowiednika domowego, jednak nie powinno się tego robić. Zawartość apteczki domowej jest uzależniona od:

  • liczby domowników;
  • chorób występujących w rodzinie (np. alergie, problemy kardiologiczne).

Nie ma żadnych regulacji dotyczących składu apteczki domowej, dlatego wiele lekarstw wkłada się do niej "na wszelki wypadek". Może być to zwykła woda utleniona lub spirytus, ale też leki antyhistaminowe czy popularne NLPZ.

W przypadku apteczki samochodowej wybór musi być bardziej sprecyzowany. Zadaniem podręcznego ekwipunku jest zapewnienie bezpieczeństwa w podróży i umożliwienie udzielenia pomocy w typowych sytuacjach wypadkowych.

Reklama

W apteczce samochodowej nie ma miejsca na przypadek czy chaos. Jej zawartość musi być ułożona w taki sposób, aby każdy element wyposażenia można było znaleźć od razu. Przy udzielaniu pierwszej pomocy kierowcy bardzo często działają pod wpływem stresu. Dobre zorganizowanie podręcznej apteczki usprawni cały proces i zwiększy szanse na ustabilizowanie stanu zdrowia poszkodowanego do czasu przyjazdu pogotowia.

Co musi być w apteczce samochodowej?

Przepisy nie określają w sposób jednoznaczny, co musi być w apteczce samochodowej. Do typowego wyposażenia przydatnego w trakcie udzielania pierwszej pomocy należy niemniej zaliczyć:

  • opatrunki indywidualne (w kilku rozmiarach);
  • chusty opatrunkowe;
  • kompresy;
  • folię ratunkową NRC;
  • rękawiczki jednorazowe;
  • bandaże usztywniające;
  • nożyczki;
  • niewielką latarkę;
  • maseczkę jednorazową do resuscytacji.

Zdecydowanie odradza się przewożenia w apteczce samochodowej leków, zarówno tych w tabletkach, jak i w płynie. Wiele z nich szybko reaguje na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza. Dlatego w samochodzie, nawet jeśli jest garażowany, szybko stracą one swoje właściwości.

Warto pamiętać, że przewożenie w bagażniku apteczki samochodowej to jedno, ale umiejętność jej wykorzystania to zupełnie inna kwestia. Kierowca powinien wiedzieć, jak w razie potrzeby wykonać sztuczne oddychanie czy potrafić założyć chustę trójkątną.

Gdzie można kupić apteczkę samochodową?

Apteczka samochodowa to łatwo dostępny element wyposażenia. Można ją kupić m.in. na stacji benzynowej, w sklepie motoryzacyjnym, w markecie, a także na aukcji internetowej. Przy wyborze apteczki samochodowej nie warto jednak kierować się przede wszystkim ceną. Najtańsze modele są ubogo wyposażone, a sam sprzęt okazuje się zazwyczaj niskiej jakości.

Z uwagi na brak krajowych regulacji w tym zakresie kierowcy chętnie wybierają np. apteczki samochodowe spełniające normę Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (tzw. Norma DIN).

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku posiadania w samochodzie apteczki samochodowej przez wszystkich kierowców. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia apteczka samochodowa jest konieczna jedynie w przypadku:

  • taksówek;
  • autobusów;
  • samochodów ciężarowych przeznaczonych do przewozu osób;
  • pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy oraz egzaminowania.

Apteczkę samochodową warto jednak mieć w samochodzie z uwagi na powszechny obowiązek niesienia pomocy. Co więcej, przepisy kodeksu karnego przewidują również sankcję pozbawienia wolności dla osoby, która nie udzieli pomocy potrzebującemu w sytuacji zagrożenia życia lub ryzyka wystąpienia u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy