Co daje naklejka CC na aucie? Kilka ważnych przywilejów, ale jest warunek

Owalna, biała naklejka z wpisanym „CC” czarną czcionką i przyklejona na karoserii samochodu zwykle oznacza, że samochodem przemieszcza się „dyplomata”. Sprawdzamy, jakie przywileje zapewnia i kto może korzystać z takiej naklejki.

Przedstawiciele służb dyplomatycznych mają wiele przywilejów, co część z nich wykorzystuje i nie przejmuje się przepisami ruchu drogowego
Przedstawiciele służb dyplomatycznych mają wiele przywilejów, co część z nich wykorzystuje i nie przejmuje się przepisami ruchu drogowegoInformacja prasowa (moto)

Skrót "CC" oznacza korpus konsularny - od francuskiego "corps consulaire". To znaczy, że takim samochodem poruszają się przedstawiciele innych państw przebywający na terenie naszego kraju. Pojazd należący do korpusu konsularnego mogą prowadzić pracownicy placówek lub konsulowie. Jednak mogą to być również członkowie personelu wraz z rodzinami.

W przeciwieństwie do pracowników ambasady (korpus dyplomatyczny używa naklejki "CD") możemy ich spotkać na terenie całego kraju. Wszystko dlatego, że w kraju może być nawet kilka konsulatów danego państwa.

Korpus konsularny - niebieskie tablice rejestracyjne

Sama naklejka niewiele mówi na temat przynależności konkretnego samochodu. Tego dowiemy się dopiero z tablic rejestracyjnych o specjalnym wzorze. I to dopiero tablice wraz z nakleją (którą samą w teorii każdy może przykleić), dają uprawnienia do ważnych przywilejów.

Tablice dyplomatyczne mają charakterystyczną kolorystykę - białe znaki umieszczone na niebieskim tle. W odróżnieniu od pozostałych rejestracji wydawanych w Polsce, "niebieskie tablice" nie posiadają tzw. eurobandu, czyli symbolu Unii Europejskiej i znaku PL w lewej skrajnej części rejestracji.

Wymiary tablic dyplomatycznych są takie same jak w przypadku zwykłych rejestracji samochodowych - 520 x 114 mm dla tablic jednorzędowych i 305 x 214 mm dla dwurzędowych. Zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem, na pojeździe należącym do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego umieszcza się znak z literami "CD", a na pojeździe urzędu konsularnego - znak z literami "CC".

Naklejka CD (lub CC) jest ważna, ale musi być łączona z niebieską tablicą rejestracyjnąWojciech Strozyk/Reporter

Pierwsza litera rejestracji to wyróżnik województwa (w praktyce stosuje się tylko "W", a tablice są wydawane przez wojewodę mazowieckiego), trzy kolejne cyfry oznaczają państwo lub organizację międzynarodową, ostatnie trzy cyfry określają przeznaczenie pojazdu.

Korpus konsularny - jakie przywileje ma kierowca?

Niebieskie tablice oraz naklejka CC oznacza, że prawdopodobnie samochodem porusza się przedstawiciel korpusu konsularnego. Niezależnie od stanu, w jakim znajduje się kierowca, policja nie może go zmusić do poddania się badaniem alkomatem. Policjant nie może nawet dotknąć i odciągnąć takiej osoby od samochodu, a nawet wystawić mandatu. Wszystko przez chroniący je immunitet dyplomatyczny. Jedyną drogą do ukarania jest kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Kierowcy samochodów należących do korpusu konsularnego mogą parkować w wyznaczonych miejscach przed placówkami dyplomatycznymi, a także mają pierwszeństwo przejazdu przez przejście graniczne.

***

Moto Flesz - odcinek 37. Zamknęli ulicę, żeby rodzice nie wozili dzieci do szkołyINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas