Bezpieczny wyjazd na ferie – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

Wielkimi krokami zbliża się upragniony przez wszystkich uczniów czas – ferie zimowe. Najmłodsi w myślach są już daleko poza szkołą i oddają się białym szaleństwom. Taki wyjazd to prawdziwe wyzwanie pod względem bezpieczeństwa. Kask narciarski i opieka instruktora nie są jedynymi kwestiami, jakie musisz przemyśleć. Zadbaj także o komfort i bezpieczeństwo swojej pociechy podczas jazdy na wymarzone zimowe wakacje. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla was parę praktycznych porad.

Dobry fotelik to podstawa

Podstawowym narzędziem, które zapewni bezpieczeństwo twojemu dziecku jest oczywiście fotelik samochodowy. Zgodnie z polskimi przepisami jest on obowiązkowy w przypadku dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Sprzęt powinien być dostosowany do masy ciała i wzrostu małego pasażera. - Niezwykle ważne jest dokładne dostosowanie fotelika do wymiarów dziecka, ponieważ konstrukcje siedzisk są różne i spełniają odmienne wymagania w zakresie bezpieczeństwa -  podkreśla Javier Luzón, ekspert z działu rozwoju bezpieczeństwa pojazdów w firmie SEAT.

Wybierając takie urządzenie zdecyduj się na certyfikowany sprzęt i sprawdzonych sprzedawców. Nie kupuj najtańszego modelu z supermarketu. Zdaj się na rzetelną wiedze fachowców w tej dziedzinie, a podczas zakupów pamiętaj, że na bezpieczeństwie własnego dziecka nie warto oszczędzać.

Jednak nie tylko wybór rodzaju fotelika ma znaczenie. Kluczowe jest jego poprawne zamontowanie. Zanim się do tego zabierzesz, uważnie przeczytaj instrukcję. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się z pytaniem do producenta lub sprzedawcy. Jednym z najłatwiejszych i najpopularniejszych metod zainstalowania fotelika w samochodzie jest system ISOFIX. Metoda ta nie wymaga używania pasów bezpieczeństwa, zamiast tego zastosowane są specjalne zaczepy.

Warto także pamiętać, aby przed każdą podróżą sprawdzić poprawność zamontowania fotelika. Regularne kontrolowanie stabilności da ci pewność, że podczas poprzednich podróży nic się nie poluzowało i twoje dziecko może podróżować bezpiecznie.

Ceny bezpiecznych samochodów sprawdzisz tutaj

Miejsce ma znaczenie

Wydaje ci się, że fotelik całkowicie rozwiązuje kwestię bezpiecznego podróżowania? Niestety nie. Duże znaczenie ma także to, gdzie i w jakiej pozycji nasza pociecha będzie siedziała.

Za najbezpieczniejsze miejsce do przewozu najmłodszych uważana jest tylna kanapa w samochodzie. Przedni fotel pasażera teoretycznie ma możliwość zainstalowania fotelika, jednak jest to rozwiązanie, które należy wykorzystywać tylko gdy z tyłu nie ma miejsca. Pamiętaj, aby w takim wypadku wyłączyć poduszkę powietrzną.

Decydując się na fotelik postaw na model montowany tyłem do kierunku jazdy. Możesz tak wozić swoją pociechę dopóki nie osiągnie wzrostu 105 centymetrów. Dlaczego takie rozwiązanie jest uważane za najbezpieczniejsze? W przypadku zderzenia, delikatna szyja nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy dziecka. Usadzenie najmłodszego pasażera tyłem do kierunku jazdy zdecydowanie minimalizuje ewentualne negatywne następstwa takich wydarzeń.

Ceny bezpiecznych samochodów sprawdzisz tutaj

Wszystko do bagażnika

Wyjazd na ferie zimowe wiąże się zwykle z koniecznością zabrania wielu bagaży. Ciepła kurtka, sprzęt sportowy, zabawki, komplet ubrań na zmianę... Wszelkie torby i walizki umieść w bagażniku. Jeżeli podczas jazdy dziecko ma przy sobie bidon czy tablet, pamiętaj aby umieścić je w specjalnych uchwytach. W przypadku hamowania luźne przedmioty zamieniają się w pociski, które mogą zagrażać wszystkim pasażerom.

Skoro zaś mowa o pakowaniu ze sobą grubej, ciepłej kurtki: pamiętaj, by zawsze zdjąć ją przed zapięciem najmłodszego pasażera w foteliku. W przypadku gwałtownego hamowania kurtka ulegnie skompresowaniu i powstanie luźna przestrzeń. Maluch w łatwy sposób może wyśliznąć się z fotelika. Jeżeli martwisz się, że bez kurtki dziecko zmarznie, nakryj je kocykiem lub kup specjalne ponczo, które nakłada się na siedzisko.

Ceny bezpiecznych samochodów sprawdzisz tutaj

Co jeszcze?

Właściwy dobór sprzętu, uważne sprawdzenie pasów czy zamocowania fotelika to nie jedyne działania jakie maja wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży. Znaczenie ma także pojazd, którym wybieracie się na zimowe szaleństwa. Dbaj o regularne przeglądy swojego auta, przed wyjazdem wykonaj dodatkowy. Zyskasz pewność, że stan techniczny pojazdu gwarantuje brak niezapowiedzianych "przygód" z dala od domu. W długiej podróży szczególnie przydają się najnowocześniejsze udogodnienia technologiczne, które producenci wprowadzają do pojawiających się na rynku modeli. Do najbardziej przydatnych należą m.in. system ochrony pieszych, pozwalający wykryć obiekty poruszające się na drodze, system rozpoznawania znaków drogowych czy asystent świateł, zapewniający doskonałą widoczność niezależnie od warunków. Wszystkie z nich możemy znaleźć np. w SEAT-cie Tarraco, nowym SUV-ie znanej hiszpańskiej marki.

Oprócz dbałości o aspekty techniczne warto pamiętać również o dawanie swoim dzieciom dobrego przykładu. Wsiadając do samochodu sam ściągaj kurtkę, zawsze zapinaj pasy, życzliwie odnoś się do innych kierowców na drodze. Pamiętaj, że najmłodsi uczą się poprzez obserwację najważniejszych dla nich osób, dlatego sam bądź przykładem i ucz bezpieczeństwa - także w  czasie podróży.

Ceny bezpiecznych samochodów sprawdzisz tutaj

 

Artykuł powstał we współpracy z marką SEAT.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy