A50 to ring Warszawy. Będzie nowa autostrada w Polsce
GDDKiA poinformowała o planach realizacji dróg w najbliższych latach. Przy okazji wrócił temat nowej autostrady o oznaczeniu A50. Będzie ona stanowiła element Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Generalna Dyrekcja pracuje nad wytyczeniem jej ostatecznego przebiegu.
Spis treści:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już w tym roku 25 umów na realizację nowych i remont obecnych odcinków dróg. Zaplanowano 333 km nowych dróg o wartości ponad 12,4 mld zł. GDDKiA informuje, że inwestycje podpisane i planowane do podpisania będą oznaczały roczne wydatki na poziomie 20 mld - i tak co najmniej do 2030 r.
Ile dróg powstaje w Polsce?
Według raportu GDDKiA, poza wspomnianymi wyżej 333 km, w przetargu znajduje się 21 zadań na odcinki dróg o łącznej długości 183 km. Trwa też proces przygotowawczy na ponad 3 tys. km dróg, z czego blisko połowa to drogi ekspresowe.
Nowa autostrada A50 w Polsce. Jak ma mieć przebieg?
GDDKiA wśród projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłości, wymienia m.in. nową autostradę A50. Będzie ona przebiegała w okolicach Warszawy i wraz z planowaną drogą S50 wejdzie w skład tzw. ringu, pętli wokół miasta. Powstaną one w okolicy obecnej drogi krajowej nr 50, która jest mocno obciążona i potrzebuje zmian. A50 miałaby też przejąć ruch z obecnej drogi ekspresowej S2.
Jak poinformował nas Zespół prasowy GDDKiA:
Obecnie projektanci pracują nad wytyczeniem możliwych wariantów przebiegu S50 i A50 po zachodniej stronie Warszawy, od S7 na północ od stolicy do S7 na południe od niej. Jesteśmy na początkowym etapie opracowywania dokumentacji potrzebnej do wskazania wariantów przebiegu drogi i wskazania jednego z nich jako preferowanego we wniosku o decyzję środowiskową. Dla wschodniej części ringu, od S7 do S7, jeszcze nie ogłosiliśmy przetargu na wykonawcę dokumentacji projektowej potrzebnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.
Kiedy będzie otwarta autostrada A50?
A50 znajduje się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.), a GDDKiA jest obecnie na początkowym etapie opracowywania dokumentacji potrzebnej do wyboru wariantów przebiegu drogi i wskazania jednego z nich jako preferowanego we wniosku o decyzję środowiskową. Nie znamy jeszcze planowanej daty ogłoszenia przetargu, a jedynie szacowany termin budowy drogi, która powinna powstać w latach 2032-2034.
Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Ile jest kilometrów szybkich dróg?
Obecnie kierowcy mają do dyspozycji sieć dróg szybkiego ruchu o długości 5128 km, w tym 1849,2 km autostrad (ok. 465 km to odcinki koncesyjne) i 3278,8 km dróg ekspresowych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, celem jest sieć dróg szybkiego ruchu o łącznej długości ok. 7980 km, w tym ok. 2100 km autostrad.