11 firm chce zbudować samochody dla polskiej armii
Jedenastu potencjalnych dostawców przystąpiło do przetargu na 900 samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności dla polskiej armii - poinformował PAP Inspektorat Uzbrojenia. Samochody, które chce kupić wojsko, mają zastąpić wysłużone auta Honker.
Przetarg został ogłoszony w połowie sierpnia. Do udziału w postępowaniu zgłosiło się 11 wykonawców, w tym dwie firmy zagraniczne - z Czech i Hiszpanii. Pozostałe firmy są podmiotami polskimi, niektóre z nich występują w konsorcjach z partnerami zagranicznymi.
Podmioty krajowe, które stanęły do przetargu, to: Team Marek Pasierbski oraz Team Marek Pasierbski Sp. z o.o.; AMZ-Kutno S.A.; Autobox Innovations Sp. z o.o. S.k. oraz Auto Special Sp. z o.o.; Demarko Sp. z o.o. startująca w przetargu z Multimotors oraz Franz Achleitner Fahrzeugbau und Reifenzentrum GmbH; SKB Drive Tech S.A. oraz Global Fleet Sales LLC; Kafar Bartłomej Sztukiert, Hibneryt Sp. z o.o. oraz Benepol Sp. z o.o.; Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., Marvel Sp. z o.o. oraz ITS Solutions Sp. z o.o.; H. Cegielski-Poznań S.A. i konsorcjum Zamet Głowno Adam Pruski, Zdzisław Łuczak Sp. J. oraz Dom Samochodowy Germaz Sp. z o.o.
Dwie firmy z zagranicy to czeska spółka oferująca pojazdy opancerzone SVOS oraz URO Vehiculos Especiales S.A. z Hiszpanii.
Przetarg został ogłoszony połowie sierpnia 2018 r.; chętni do udziału w postępowaniu mogli składać dokumenty do 28 września.
Polska armia w ramach programu Mustang szuka następcy samochodów terenowych Honker (wcześniejsza nazwa to Tarpan Honker, bo samochód ten był zbudowany na bazie rolniczego samochodu Tarpan). Pierwsze egzemplarze tego samochodu trafiły do wojska w 1990 r. Honker był też używany na misji w Iraku, choć nie posiadał adekwatnego do zagrożeń opancerzenia. Później na misjach polskie wojsko stosowało, w miejsce Honkerów, pozyskane od Amerykanów samochody HMMWV (Humvee), odporniejsze na ostrzał z broni ręcznej.
Inspektorat Uzbrojenia zamierza kupić dla wojska 900 szt. nowych samochodów z napędem 4X4, w tym 859 w wersji nieopancerzonej i 41 w wersji opancerzonej. Zakupy są planowane na lata 2019-2020. W ramach tzw. prawa opcji Inspektorat przewiduje możliwość dokupienia kolejnych samochodów - maksymalnie 812 szt. Całkowita wartość zamówienia została określona jako "powyżej 443 tys. euro".
Inspektorat Uzbrojenia pytany przez PAP, nie podał, jaki jest przewidywany termin rozstrzygnięć przetargowych.