Reklama

3,5 l/100 km to żadne nowe osiągnięcie! Co tyle pali?

W Szczecinie rozpoczęła się pierwsza w Polsce wystawa mikrosamochodów z lat 50.

Te niewielkie autka palą nawet tylko 3,5 litra paliwa na 100 kilometrów. Niestety, żaden nie spełniłby dzisiejszych norm bezpieczeństwa i nie zostałby dopuszczony do ruchu.

Mikrosamochody mają silniki od motocykli lub skuterów o pojemności 200-300 centymetrów sześciennych. Niektóre z nich, przy średniej prędkości 60-70 km/h potrzebują jedynie 3,5 litra paliwa, aby przejechać 100 kilometrów.

Większość z aut przeznaczona jest jedynie dla 1-2 osób. Niektóre mają trzy koła, a wszystkie są zdecydowanie mniejsze od współczesnych samochodów.

Reklama

Produkcją niewielkich aut zaczęła się w latach 50-tych w Niemczech. Po II Wojnie Światowej Niemcy nie mogli produkować samolotów. Spowodowało to, że olbrzymie hale produkcyjne stały puste. Takie firmy jak Messerschmitt, Dornier, czy Heinkel przestawiły się na produkcję niewielkich aut. Było to konieczne z powodu powojennego kryzysu paliwowego. Dodatkowo niemiecki rząd dotował produkcję niewielkich pojazdów dla inwalidów.

Niewielkie auta opłacało się też produkować Anglikom. Na Wyspach Brytyjskich powstawały niewielki trójkołowce. Właściciele samochodów z taką liczbą kół płacili za nie mniejsze podatki.

W Muzeum Techniki prezentowane są auta wypożyczone z muzeum w Berlinie i od warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika. Do marca 2013 roku będzie można obejrzeć między innymi: Heinkla Kabine, Fuldamobila, Goggomobila, polskiego Mikrusa, BMW i Velorexa.

RMF

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy