Żółty kwadrat z czarnym okręgiem to ważna informacja. Co to za znak?

Ogrom znaków drogowych, z których część oglądamy stosunkowo rzadko, sprawia, że czasem miewamy problemy z rozpoznaniem znaczenia niektórych z nich. Dodatkowym problemem jest brak europejskiej standaryzacji, który sprawia, że wyjeżdżając za granicę spotykamy znaki, których nie mieliśmy szans zobaczyć w Polsce.

Problem ten dotyczy nie tylko naszych kierowców. Czasem z rozpoznawaniem znaków w swoich krajach mają problem również mieszkańcy innych państw Europy. Jakiś czas temu zwrócił na to uwagę brytyjski Departament Transportu. W opracowaniu zbierającym znaki, które obowiązują na Wyspach Brytyjskich napisano: 

Nowe znaki drogowe. Rozczarowujący poziom wiedzy kierowców

A że jest z tym problem, udowadnia badanie przeprowadzone wśród brytyjskich kierowców, którego wyniki cytuje m.in. serwis Cambridge-news.co.uk. Kierowcom o różnym stopniu doświadczenia zaprezentowano 5 znaków drogowych, których być może nie widuje się zbyt często. Wyniki badania dają do myślenia. 

Reklama

Czarny okrąg na żółtym tle. Co oznacza ten znak?

Najgorzej było w wypadku tego znaku:

Aż cztery na pięć zapytanych osób (dokładnie 83 proc.) nie potrafiło podać jego prawidłowego znaczenia. 49 proc. pytanych twierdziło, że nigdy wcześniej nie widziało tego znaku i nie miało okazji poznać jego znaczenia, a 15 proc. badanych twierdziło, że znak ten oznacza obwodnicę. Tymczasem zgodnie z definicją znak ten oznacza awaryjną trasę objazdową dla autostrady i innego głównego ruchu drogowego.

Zawieszona ciężarówka w czerwonym trójkącie. Co to znaczy?

Niewiele lepiej było w przypadku drugiego znaku przedstawiającego samochód ciężarowy z naczepą przejeżdżający po ogromnej nierówności. 

Tylko 1/3 badanych potrafiła zgodnie z prawdą stwierdzić, że oznacza on ryzyko zawiśnięcia na podwoziu.  Większość wskazywała, że to po prostu znak wskazujący nierówne podłoże.

Niebieskie koło z czerwonym przekreśleniem. Co oznacza?

Brytyjscy kierowcy mieli problem z rozpoznaniem znaczenia znaku, który w Polsce widujemy bardzo często. 

Dwie trzecie pytanych wskazywało, że oznacza on zakaz zatrzymywania się. Tylko jedna trzecia potrafiła powiedzieć, że za tym znakiem zabroniony jest postój.

Co oznacza białe R na zielonym prostokącie?

Ankietowani mylili znaczenie tego znaku z ze wspomnianym wyżej czarnym okręgiem wskazując, że oznacza on alternatywną trasę objazdową dla autostrady. Tymczasem to właśnie ten znak oznacza obwodnicę - ring road, stąd widzimy na nim wielkie R.

Lokomotywa na znaku drogowym. Co oznacza?

Ten znak wcale nie wskazuje kierunku do najbliższego dworca, jak wskazała przeszło połowa ankietowanych. W Wielkiej Brytanii taką symbolikę przyjęto dla wskazania kierunku do atrakcji turystycznej - niekoniecznie związanej z kolejnictwem.

Zmieniające się warunki drogowe i fakt, że coraz częściej podróżujemy po Europie powinny nas skłonić do tego, by od czasu do czasu "dla sportu" poświęcić chwilę uwagi na znaki drogowe w innych krajach. I koniecznie być na bieżąco ze znakami, które pojawiają się u nas. Pomoże nam to w uniknięciu mandatów, ale co ważniejsze - może decydować o naszym bezpieczeństwie podczas podróży. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe pionowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy