Wyższy niż Wieża Eiffla. Oto najwyższy most drogowy na świecie

Wśród malowniczych krajobrazów południowej Francji wznosi się konstrukcja, która przyciąga wzrok nie tylko swoją wielkością, ale i inżynieryjnym geniuszem. Millau Viaduct to most, o najwyższej konstrukcji na świecie. Stał się symbolem nowoczesności w otoczeniu naturalnego piękna.

 Most Millau Viaduct uważany jest za prawdziwe arcydzieło inżynierii. Jego elegancka konstrukcja i imponująca wysokość czynią go jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie, a jego historia pełna jest fascynujących ciekawostek.

Jaką wysokość ma najwyższy most drogowy świata

Millau Viaduct jest najwyższym mostem drogowym na świecie, ale jednocześnie również jednym z najdłuższych mostów wiszących. Jego najwyższy filar ma 343 metry wysokości, a cała konstrukcja rozciąga się na długość 2460 metrów. Do jego budowy wykorzystano aż 206 000 ton betonu i 36 000 ton stali.

Jak długo budowano Millau Viaduct

Projekt Millau Viaduct powstał z potrzeby połączenia autostrad w regionie Masywu Centralnego we Francji. Zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Normana Fostera oraz francuskiego inżyniera Michela Virlogeuxa, most stał się jednym z najważniejszych osiągnięć inżynierii XXI wieku. Budowa rozpoczęła się w 2001 roku i zakończyła w 2004 roku, co jest imponującym osiągnięciem biorąc pod uwagę skomplikowaną konstrukcję mostu.

Reklama

Most ten ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku i nie jest prosty, ponieważ podobno mogłoby to powodować u kierowców wrażenie unoszenia się w powietrzu. Aby temu zapobiec, architekci zaprojektowali go tak, aby był lekko zakrzywiony - promień okręgu, który by stworzył, miałby długość 20 km. Kolejną cechą konstrukcyjną poprawiającą bezpieczeństwo jest niewielkie nachylenie drogi wynoszące 3 procent, które poprawia widoczność i uspokaja kierowcę. Most narażony jest na działanie silnego wiatru dochodzącego do 151 km/h. Dlatego projektanci umieścili na moście boczne ekrany, które redukują wpływ wiatru o połowę.

 

Millau Viaduct miał ogromny wpływ na rozwój regionu. Most przyciąga turystów z całego świata, co przekłada się na wzrost gospodarczy okolicznych miejscowości. Dziennie most pokonuje między 10 a 25 tysięcy samochodów, rocznie - około 5 milionów.

To nie jest najwyżej zawieszony most świata

Co ważne, nie jest to most, który od ziemi dzieli największy dystans. Nitka drogi chińskiego mostu Beipanjiang wisi 565 metrów nad rzeką Beipan. Ale jego najwyższa kolumna ma zaledwie 269 metrów. 

TOP5 najwyższych drogowych mostów świata to:

  1. Most Millau Viaduct (Francja) - 343 m
  2. Most Çanakkale 1915 (Turcja) - 334 m
  3. Most Pingtang (Chiny) - 332 m
  4. Most Husutong Yangtze River (Chiny) - 325 m
  5. Most Yavuz Sultan Selim (Turcja) - 322 m
GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: most
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy