Reklama

W święta zamkną nam stacje?

Pamiętacie, jak w PRL po benzynę stało w ogonkach godzinami? Niestety, wiele wskazuje na to, że te czasy mogą wkrótce powrócić - przynajmniej jeśli chodzi o święta.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że stacje paliw są takimi samymi placówkami handlowymi jak sklepy, więc nie powinny być otwarte we Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i inne święta.

Dotychczas, po wprowadzeniu przepisów nakazujących zamykanie sklepów w święta stacje benzynowe traktowane były w sposób szczególny, dzięki czemu - właśnie w święta - były jedynym miejscem, gdzie można było zrobić zakupy.

Reklama

Z oceną przestawioną przez Ministerstwo nie zgadza się jednak Państwowa Inspekcja Pracy, wg której - ze względu na ważny interes społeczny - stacje powinny być czynne. Ministerstwo twardo stoi jednak na stanowisku, że z tego powodu mogą być otwarte, co najwyżej, w niedzielę.

Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna" różnice w interpretacji wynikają z bałaganu w niejasnych przepisach. Również eksperci nie są w stanie porozumieć się co do tego, kogo tak naprawdę obowiązuje zakaz handlu w święta. Dla przykładu - apteka może w święta sprzedawać bandaże, ale sąsiedni sklep wielobranżowy już nie. Podobnie jak piekarnia - czyli wytwórca - może sprzedawać chleb, lecz sklep spożywczy, który chleba nie produkuje, obowiązuje zakaz sprzedaży.

Na razie nie wiadomo, czy interpretacja Ministerstwa stanie się wiążąca dla władz. Jeśli tak, o tankowaniu w święta będzie można zapomnieć!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy