Reklama

Uwaga na kangury!

Wyobraźcie sobie, że budzi was poranne słońce. Przeciągacie się nieśpiesznie w swoim śpiworze, za oknem, jak okiem sięgnąć, czerwona ziemia.

Wokół auta kręcą się jedynie... zaciekawione kangury. Nikomu nigdzie się nie spieszy, do woli możecie delektować się pięknem krajobrazu. Bez telewizji, komputerów i ciągłej gonitwy. Tylko wy, wasz camper i bezkresna Australia...

Reklama

Jak podróżować po Australii, to tylko camperem. Na Antypodach ten sposób podróży jest bardzo popularny, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Na drogach można spotkać przeróżne odmiany "mobilnych domów", od przerobionych volkswagenów T3 (dla mniej wymagających) po campery wielkości naszych poczciwych autosanów H9 - trzonu floty PKS'ów.

Standardowo campervan wyposażony jest w kuchenkę gazową, lodówkę, zlewozmywak, czajnik, toster, zestaw naczyń, sztućców i garnków - wszystko dopasowane do wielkości pojazdu. W bogatszych wersjach montowane są również: WC z prysznicem, mikrofalówka czy TV z samonaprowadzającą anteną satelitarną. Ale kto, mając do dyspozycji australijskie pejzaże, miałby ochotę na oglądanie telewizji?

Trochę przepisów

W Australii obowiązuje ruch lewostronny, o czym zapominalskim przypominają znaki usytuowane wzdłuż turystycznych tras. Trzeba się do tego przyzwyczaić i pamiętać, żeby kierownica zawsze znajdowała się po wewnętrznej stronie jezdni. Najwięcej problemów sprawia manetka kierunkowskazów, która zamieniona jest miejscami z dźwigienką wycieraczek. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł, żeby zamienić ustawienie pedałów...

Z racji tego, że gęstość zaludnienia jest największa wzdłuż wybrzeża, sieć drogowa jest tam najlepiej rozwinięta. Główne drogi łączące poszczególne regiony to tzw. highway (nie mylić z europejskimi autostradami).

Do najważniejszych tras turystycznych zalicza się:

Stuart Highway - łączącej Darwin, Alice Springs, Port Augusta i Adelajdę, przebiega środkiem Australii z północy na południe.

Great Ocean Road - malownicza droga zaczynająca swój bieg 100 km na zachód od Melbourne w mieście Geelong w stanie Wiktoria. Droga, wraz z położonymi przy niej parkami narodowymi (m.in. Dwunastu Apostołów), jest ogromną atrakcją turystyczną.

Lasseter Highway (Droga stanowa nr 4) - prowadzi do parku narodowego Uluru - Kata Tjuta - największej atrakcji Terytorium Północnego.

Pacific Highway - droga łącząca Sydney w Nowej Południowej Walii z Brisbane w Queensland, przebiegająca wzdłuż australijskiego wybrzeża Pacyfiku.

Bruce Highway - droga łącząca Brisbane w Quennsland z Cairns - bazą wypadową na Wielką Rafę Koralową.

Czytaj dalej na następnej stronie...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kangur | znaki | Auta | Uwaga! | kangury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje