Reklama

Samochody jako... instrumenty muzyczne?

Brzmienie silnika podoba się wielu z nas. Ale, jak przystało na dość skomplikowaną maszynę, samochód wydaje również całą masę innych odgłosów. Zamykanie drzwi, zapinanie pasów, ustawianie fotela - wszystkie te czynności są źródłem rozmaitych dźwięków i, co może się wydawać zaskakujące, ich brzmienie wcale nie jest przypadkowe.

Bywa, że nawet zawiasy i uszczelki drzwi są optymalizowane pod kątem dźwięku, jaki wydają podczas zamykania, a inżynierowie mają na uwadze wrażenia akustyczne od początku do końca rozwoju projektu.

Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają otaczające nas odgłosy, nie dziwi fakt, że Lexus wpadł na pomysł wydania kilku utworów muzycznych składających się w całości z nagranych, zmiksowanych i zaaranżowanych dźwięków wygenerowanych za pomocą samochodów japońskiej marki.

Instrumenty perkusyjne, klawisze i syntezatory zostały zastąpione przez elementy wyposażenia i konstrukcji samochodów, które wjechały do studia i użyczyły swojego głosu na potrzeby nagrania kilku utworów.

Reklama

Samochód jako instrument

Brytyjski oddział Lexusa udostępnił muzykę na playliście w serwisie Spotify, a 4 utwory skomponowane zostały z wykorzystaniem odgłosów takich jak praca elektrycznych silników szyb i foteli, dźwięków ostrzegających o zamykaniu się elektrycznej klapy bagażnika, składania osłony przeciwsłonecznej na podsufitce czy zapinania pasów.

Samochodowe instrumenty zmieniają się również w zależności od konkretnego utworu. W utworze Lexus Uplifting Idle Engine muzycy użyli na przykład pracującego na jałowym biegu silnika spalinowego, uruchamiania silnika Lexusa RX L czy przełączników we wnętrzu Lexusa LC, a w kawałku Lexus Rhytmic Warmth from Screen Spray wykorzystano dźwięki spryskiwacza i wycieraczek przedniej szyby.

Zarejestrowane odgłosy zostały pieczołowicie obrobione i zmiksowane, a pracujący nad gotowymi utworami artyści wydobyli z nich tak dużo, jak to było możliwe. Efektem są 4 kawałki przygotowane, między innymi, na potrzeby treningu mindfulness.

Muzyczne wsparcie treningu mindfulness

O tym, co to właściwie jest i jak utwory stworzone z wykorzystaniem Lexusów wspierają słuchacza w swego rodzaju medytacji, opowiedział Christoph Spiessens - certyfikowany trener mindfulness:

Muzyka stymuluje emocje, wpływa na puls i ciśnienie krwi, a także poprawia czujność. Trening mindfulness pomaga nam stać się bardziej świadomym naszych reakcji i ocen, a to pomaga nam w oddzieleniu bodźców od reakcji, by zadecydować, jak na nie odpowiemy. Utwory Lexus mindfulness, poprzez szeroką gamę interesujących melodii i efektów dźwiękowych, dają nam możliwość zaobserwowania naszych początkowych reakcji na te intrygujące dźwięki, jak i skłonności do przypisywania ich pochodzenia konkretnym przedmiotom i działaniom.

Muzyczna podróż

Gdy czyta się o tym po raz pierwszy, może się to wydawać skomplikowane, ale mindfulness to w skrócie relaksująca podróż w głąb siebie i budowanie świadomej więzi ciała z umysłem. Przygotowane przez brytyjski oddział Lexusa utwory nie wprowadzą nas w żaden trans, ani nie zadziałają jak hipnoza. Są jednak narzędziem, dzięki któremu początkujący mogą zacząć swoją przygodę ze świadomym słuchaniem i odkryć zalety medytacji, dzięki której wiele osób po prostu czuje się lepiej.

Czy teoria sprawdza się w praktyce? Każdy musi to ocenić sam. Najlepiej będzie przesłuchać tego albumu samemu, zwracając uwagę na dźwięki płynące z głośników lub słuchawek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje