O co chodzi rowerzyście, gdy pokazuje coś takiego? To konkretna informacja

Rowerzyści i kierowcy samochód to często dwa tak odmienne światy, że trudno je pogodzić. Kierowcy samochodów powinni mieć świadomość, że rowerzysta wymachujący rękami podczas jazdy niekoniecznie na nich złorzeczy. Być może właśnie próbuje przekazać jakiś ważny komunikat.

Gesty rowerzystów. Jak je czytać?
Gesty rowerzystów. Jak je czytać?SkodaInformacja prasowa (moto)

Sygnały rowerzystów - gesty mają znaczenie

Rowerzyści wykorzystują dłonie do przekazywania wielu ważnych informacji. Szczególnie, gdy poruszają się w grupie. Warto znać przynajmniej kilka podstawowych znaków, które sprawią, że komunikacja z kierowcami jednośladów będzie bardziej efektywna. Odczytywanie gestów wykonywanych przez rowerzystów może również pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji.

W świecie jednośladów funkcjonują uniwersalne znaki, które pozwalają rowerzystom rozumieć się bez słów. Warto z tego powodu zagłębić się w ten "język" nawet na bardzo podstawowym poziomie. Przedstawiamy poniżej kilka najważniejszych sygnałów.

Rowerzysta mówi "Stop!"

Jednym z kluczowych komunikatów nadawanych przez rowerzystę lub jadącą blisko siebie grupę kolarzy jest sygnał do natychmiastowego zatrzymania się. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby ktoś jadący z tyłu zareagował zbyt późno. W związku z tym może dojść do niebezpiecznej sytuacji, a nawet wypadku. W tym celu rowerzyści sygnalizują zamiar zatrzymania się poprzez uniesienie lewej ręki na wysokość głowy.

Kierowco, zwolnij

Zmniejszanie prędkości, podobnie jak gwałtowne zatrzymanie się może doprowadzić do ryzyka kolizji. Dlatego widząc rowerzystę lub niewielką grupę kolarzy warto zwrócić szczególną uwagę na komunikat sygnalizowany poprzez wyciągnięcie dłoni w bok i poruszenie nią w górę i w dół. To znaczy, że za chwile rowerzysta (lub rowerzyści) zmniejszy prędkość.

Skręt lewo lub skręt w prawo

Jednoślady z reguły nie są wyposażone w kierunkowskazy, a rowerzyści podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego czasami potrzebują wykonać manewr skrętu. W tym celu wystarczy, że zasygnalizują swoją wolę poprzez podniesienie i wyprostowanie lewego lub prawego ramienia w bok. W zależności od wybranej strony wysyłają komunikat, że zamierzają skręcić w lewo lub prawo.

Rowerzysta ostrzega przed dziurami w drodze

Ten komunikat jest często spotykany na polskich drogach, które poza głównymi arteriami potrafią być mocno podziurawione. Wjechanie rowerem w takie miejsce może się zakończyć nawet saltem za kierownicą. Dlatego rowerzyści bardzo często ostrzegają się nawzajem o takich sytuacjach. Robią to poprzez skierowanie w bok ręki, po której stronie znajduje się przeszkoda, i wskazanie palcem miejsca, w którym nawierzchnia jest uszkodzona.

Zagrożenie na drodze

Czasami na drodze może się pojawić sytuacja, która powoduje zagrożenie dla rowerzysty i innych uczestników ruchu. W tym celu kierowca jednośladu jadący z przodu wysyła komunikat poprzez prawą rękę umieszczoną za plecami z palcem wskazującym skierowanym w lewo. W ten sposób sygnalizuje zamiar wykonania manewru, który pozwoli mu ominąć przeszkodę.

Omijanie przeszkody, wyprzedzanie

Jeśli rowerzysta wykonuje faliste ruchy prawej ręki za plecami, to oznacza, że za chwilę zamierza wykonać manewr omijania przeszkody. Może to być samochód stojący na poboczu, pieszy lub po prostu wolniej jadący rowerzysta.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas