Niezwykły pomysł Forda. Sweter dla rowerzystów

Ford zaprezentował specjalny... świąteczny sweter dla rowerzystów. Podczas jazdy po zmroku, wyświetla on na asfalcie kształt choinki, która jednocześnie wyznacza bezpieczny dystans wokół rowerzysty.

Sweter ma wbudowany małe projektorowe światła, które ukryte w porożach renifera, nosie i ogonie. Oświetlają one podłoże wokół użytkownika, wyznaczając 1,5 m "bezpiecznej strefy" w kształcie choinki. Dzięki temu inni użytkownicy dróg widzą, że pozostawiają wystarczająco dużo miejsca podczas wyprzedzania.

Sweter, opracowany jako koncept, jest częścią trwającej kampanii Forda "Podziel się drogą". W pomyśle chodzi o uświadomienie kierowcom, jakie zagrożenie stwarzają, przejeżdżając zbyt blisko użytkowników jednośladów. Prawie 80 procent rowerzystów twierdzi, że największym zagrożeniem są dla nich pojazdy wyprzedzające bez zachowania bezpiecznej odległości, a około dziewięciu na dziesięciu regularnie jeżdżących rowerzystów twierdzi, że tego typu niebezpieczne sytuacje zdarzają im się co najmniej raz w tygodniu. 

Reklama

W krajach europejskich obowiązują różne zasady dotyczące bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu, ale odległość 1,5 m jest ogólnie uznawana za bezpieczną przy małych prędkościach. Dystans ten zwiększa się do 2 m przy prędkościach powyżej 50 km/h. W Polsce w przepisach wprost jest zapisane, że dystans powinien wynosić jeden metr.

Kampania Forda “Podziel się drogą" ma na celu wspieranie harmonii pomiędzy użytkownikami dróg i podkreśla przekonanie firmy, że umożliwienie większej liczbie osób bezpiecznego poruszania się na rowerze i skuterze, zwłaszcza w przypadku krótkich przejazdów, podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Firma stworzyła m.in. warsztaty w wirtualnej rzeczywistości, aby kierowcy i rowerzyści mogli lepiej zrozumieć wzajemne trudności związane z jazdą. "WheelSwap" pozwala kierowcom i rowerzystom przekonać się, jak nierozważne prowadzenie samochodu, czy jazda na rowerze może być uciążliwa dla innych użytkowników dróg i stworzyć ryzyko śmiertelnego wypadku. Wstępne badania pokazują, że wszyscy poddani eksperymentowi obiecywali po jego zakończeniu zmianę swoich zachowań.

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

Zagłosuj i wygraj. CODZIENNIE CZEKA OD 20 000 zł do 40 000 zł! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy