Mundial w Katarze. Ile kosztuje paliwo i wynajęcie samochodu?

Tegoroczny mundial w Katarze zapowiada się nietypowo. Oto garść porad dla osób, które zamierzają na miejscu dopingować polską reprezentację piłki nożnej.

Lato bywa w Katarze zabójcze. Od czerwca do września średnie dzienne temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Noce nie przynoszą znacznej ulgi, przez cztery kolejne miesiące średnia nie spada poniżej 30 stopni. Dlatego FIFA, godząc się na mundial nad Zatoką Perską, musiała też zaakceptować nietypowy termin: 21 listopada - 18 grudnia 2022 r.

Kibice chcący przekroczyć granicę Kataru, będą potrzebowali zamiast wiz Hayya Card. Wniosek o wydanie takiego dokumentu (w wersji fizycznej lub mobilnej) można złożyć na oficjalnej stronie internetowej. Organizatorzy mundialu tłumaczą: "Potrzebujesz tej karty, aby wjechać do Kataru i dostać się na stadion. To także twój klucz do darmowych przejazdów w dniu meczu i innych korzyści".

Reklama

Ceny lotów z koszmarów, ceny paliwa ze snów

Linie lotnicze wiedzą, że popyt na połączenia do Kataru na przełomie listopada i grudnia będzie wyjątkowy, stąd ceny biletów także są niebagatelne. Dwie osoby za przeloty w obie strony z Warszawy do Dohy i z powrotem zapłacą 11-15 tys. zł. Wylot z Berlina oraz powrót do stolicy Niemiec (w obie strony z jedną przesiadką) kosztowałby dwie osoby 10 tys. zł.

W Katarze tania jest natomiast benzyna - litr kosztuje ok. 1,9 riala, czyli ok. 2,2 zł. W trakcie mistrzostw tankowanie może kosztować jeszcze mniej. Dlaczego?

- Mówisz rial, myślisz dolar amerykański. Kurs katarskiej waluty jest bowiem na stałe związany z dolarem. Dlatego notowania amerykańskiej waluty względem złotego będą z perspektywy polskich kibiców rzutować na koszt eskapady na mundial. Dolar jest obecnie relatywnie drogi, wyceniany na blisko 4,30 zł. Nasze prognozy walutowe zakładają jednak, że w okresie jesiennych mistrzostw amerykańska waluta może kosztować o wiele mniej, tj. ok. 4 zł - szacuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Koszty życia codziennego

Jeżeli te prognozy się sprawdzą, nieco łatwiej będzie pogodzić się z cenami innych towarów oraz usług w Katarze. Z reguły są one wyższe niż w Polsce. Dla wielu mieszkańców emiratu nie stanowią one problemu, średnia pensja miesięczna wynosi tam - w przeliczeniu - blisko 15 tys. zł. Za posiłek w barze trzeba zapłacić ok. 50 zł, za burgera ok. 30 zł, za pół litra piwa w markecie ok. 45 zł, a w pubie ok. 60 zł. 

Z kolei ceny wynajęcia auta zależą od jego klasy, ale zaczynają się od ok. 200 zł za dobę.

Dowiedz się więcej na temat: Katar | ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy