Kultowy samochód z kultowych filmów... Do kupienia!

W maju na torze Silverstone odbywa się doroczne spotkanie Historic Sports Car Club. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest aukcja kultowych samochodów sportowych.

Na razie lista zgłoszonych na licytację pojazdów jest krótka, bo obejmuje jedną pozycję, za to robi ona wrażenie. Chodzi o Forda Mustanga z 1968 roku. Tak, to ten sam model, który zagrał jedną z głównych ról w filmie "Bullit" z 1968 roku ze Stevem McQueenem (scena pościgu należy do jednej z najgłośniejszych w historii kina) oraz filmie "60 sekund" z Nicolasem Cage'm, przy czym w tym drugim obrazie zagrała replika Forda Mustanga z 1967. Mowa o kapryśnej Eleanor, do której grany przez Cage'a bohater czuł dziwną słabość.

Reklama

W obu filmach nie mogło zabraknąć długich scen pościgów z Mustangami w roli głównej. Swoją drogą, porównanie obu pościgów daje pojęcie o tym, jak przez 32 lata zmieniła się technika filmowa...

W scenie pościgu w "Bullicie" użyto dwóch egzemplarzy Mustanga i dwóch - Dodge'a Chargera. Oba Chargery i jeden Mustang zostały po filmie zezłomowane, ale drugi z Mustangów przetrwał, ponoć kupił go jeden z pracowników wytwórni Warner Bros. Jedna z wersji mówi, że samochód do dziś stoi w jakieś stodole, od lat nie jeżdżony.

Nakręcenie pościgu, który odbywa się na ulicach San Francisco trwało trzy tygodnie, a po montażu scena ma 9 minut i 42 s. Samochody naprawdę jeździły szybko, chociaż reżyser domagał się prędkości rzędu 75-80 mil/h (120-130 km/h) to kaskaderzy osiągali nawet 180 km/h.

Warto zwrócić również uwagę, że w scenie pościgu nie pojawiają się czerwone auta (w mieście można dostrzec jedynie kilka zaparkowanych). Wszystko przez to, iż reżyser Peter Yates uważał, że to się skojarzy z krwią. Świadomym zabiegiem jest również brak muzyki, trudno nie zgodzić się z twórcami, że dźwięk silników brzmi lepiej...

Aha, gdyby ktoś był zainteresowany zakupem Mustanga, to musi się liczyć z wydatkiem rzędu 50 tys. funtów. Takie ceny osiągały egzemplarze tego modelu na wcześniejszych aukcjach.

Scena pościgu z filmu "Bullit"

Scena pościgu z filmu "60 sekund"

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy