Ciekawostka. 19 "mikrofalówek" truje, jak 1 samochód!

W powszechnym odczuciu samochody uznawane są za jeden z głównych powodów postępującego efektu cieplarnianego. Wiele wskazuje jednak na to, że ekolodzy wezmą wkrótce na cel również producentów sprzętu AGD!

Taki efekt przynieść mogą prace naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, którzy postanowili bliżej przyjrzeć się obowiązkowemu wyposażeniu większości europejskich kuchni - kuchence mikrofalowej.

Jak donosi cytujący naukowców "The Guardian", 19 kuchenek mikrofalowych w skali roku produkować ma tyle samo dwutlenku węgla co jeden samochód osobowy. Odkrycie nie jest może szokujące, ale trzeba brać pod uwagę, że każdego roku na terenie Unii Europejskie sprzedaje się więcej mikrofalówek, niż jakiegokolwiek innego urządzenia służącego do przyrządzania posiłków. Wg najnowszych prognoz, do końca dekady roczna sprzedaż kuchenek mikrofalowych w krajach US osiągnąć ma wynik 135 mln!

Reklama

Nie trudno policzyć, że ilość emitowanego przez kuchenki dwutlenku węgla odpowiadać będzie tej, jaka wydobywa się z rur wydechowych 7 mln samochodów! Co więcej, stosunek 19:1 może jeszcze ulec zmianie w wyniku dalszego zaostrzania norm emisji spalin narzuconego przepisami Komisji Europejskiej! Z drugiej strony, nie można zapominać, że tyko po drogach Wielkiej Brytanii porusza się obecnie 30 mln samochodów osobowych.

Podawana przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze emisja CO2 wyliczona została na podstawie zużycia prądu. Naukowcy zwracają jednak uwagę na całość "śladu węglowego" pozostawianego przez pojedynczą kuchenkę - od procesu jej produkcji, przez użytkowanie, po utylizację. W tym kontekście, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów, emisję CO2 można by skutecznie obniżyć wydłużając żywotność samego produktu. Brytyjczycy przekonują, by z rozwagą podchodzić do nowych zakupów i - jeśli nie jest to absolutnie konieczne - zrezygnować z zakupu nowego sprzętu...

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy