Reklama

Zapłacimy za złomowanie... przy kupnie

Planujesz zakup samochodu? Lepiej się pospiesz... Od przyszłego roku koszt zakupu samochodu będzie bowiem wyższy o 500 zł... 1 stycznia wchodzi w życie tzw. ustawa wrakowa. Narzuca ona na importerów i producentów samochodów utworzenie sieci punktów recyklingu pojazdów.

Obowiązek ten dotyczy podmiotów, które rocznie sprzedają bądź importują do Polski ponad 1000 samochodów (zarówno nowych, jak i używanych).

Oczywistym jest, że importerzy i dilerzy koszty utworzenia takiej sieci przerzucą na klienta, czyli... podniosą ceny samochodów. To jednak nie koniec.

Z wyższymi kosztami muszą się także liczyć osoby prywatne sprowadzające do Polski samochody używane. Ustawa nakazuje takim osobom uiszczenie specjalnej opłaty w wysokości 500 zł za każdy samochód, który po raz pierwszy rejestrowany będzie na terenie Polski.

Warto więc pospieszyć się z ewentualnym zakupem samochodu, bowiem pod koniec roku w urzędach komunikacji możemy spodziewać się sporego tłoku.

Na szczęście nowa opłata nie będzie dotyczyć samochodów używanych, które już są zarejestrowane w naszym kraju.

Ustawa nakazuje również posiadaczom samochodów obowiązkowe złomowanie w wyznaczonych punktach demontażu. O ile samochód jest kompletny (waży nie mniej niż 90 procent wagi nominalnej) będzie to operacja całkowicie bezpłatna. W przeciwnym wypadku za każdy 1 kg niedowagi zapłacimy 10 zł.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakup samochodu | złomowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy