Reklama

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących viaTOLL

Ministerstwo transportu zgadza się z postulatami kierowców, którzy od wielu miesięcy skarżyli się na system kar za brak opłaty viaTOLL - ujawnia reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska.

Nasza dziennikarka dotarła do pisma przesłanego przez Sławomira Nowaka do Rzecznika Praw Obywatelskich. Minister transportu obiecuje w nim zmiany ustawowe i wprowadzenie przejrzystych zasad karania za brak opłat. Przyznaje też, że obecne przepisy dotyczące tej kwestii są zbyt ogólnie sformułowane.

Wstępna propozycja resortu transportu zmierzająca do uporządkowania kwestii kar mówi o blokach czasowych. Kary za brak opłat nie byłyby już naliczane po przejechaniu przez każdą bramownicę kontrolną. Kierowca złapany raz na tym, że nie zapłacił, mógłby jechać dalej przez 3 do 6 godzin. Dopiero po takim czasie mógłby zostać ukarany po raz kolejny.

Reklama

W ramach planowanych zmian ustawowych przewiduje się odejście od stosowania pojęcia przejazdu, ponieważ może ono budzić istotne wątpliwości interpretacyjne i nie przystaje do zasad funkcjonowania elektronicznego systemu poboru opłat - pisze minister Nowak do RPO. Nie precyzuje jednak, czy "blok czasowy" miałby być bliższy 3 czy 6 godzinom. Ta sprawa musi być jeszcze doprecyzowana.

Resort zapowiada też, że szybko zmieni zapisy, zgodnie z którymi za brak opłaty viaTOLL karani są kierowcy ciężarówek, a nie właściciele pojazdów. Planowane jest wprowadzenie takich zmian w przepisach ustawy o drogach publicznych, które spowodują, że odpowiedzialność ponosić będzie właściciel pojazdu lub inny podmiot, na rzecz którego przeniesiono posiadanie pojazdu (np. leasingobiorca) - deklaruje Nowak w piśmie do RPO. Jednocześnie zastrzega, że za naruszenia przepisów "dotyczące wyłącznie obsługi urządzenia viaBOX" nadal mieliby odpowiadać kierowcy.

W piśmie podpisanym przez ministra transportu czytamy, że prace nad poprawieniem przepisów już trwają. Niestety nie wiadomo, kiedy miałyby się zakończyć.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje