Reklama

Są niewielkie obniżki. Diesel wreszcie poniżej 5 zł!

Do poziomu 4,99 zł/l spadła w tym tygodniu średnia cena oleju napędowego w kraju. Średnio 5,14 zl płacimy za litr benzyny Eurosuper 95. W obu przypadkach to o 1 grosz na litrze mniej niż przed tygodniem - informuje biuro Reflex.

Ceny detaliczne kolejny tydzień z rzędu są niższe. Na części stacji obniżki sięgały nawet 6 - 8 groszy na litrze, ale wciąż nie brakuje takich, gdzie ceny od 3 - 4 tygodniu pozostają bez zmian, czyli na wysokim poziomie.

W skali całego kraju ceny benzyny Eurosuper 95 kształtują się na poziomie od 5,00 do 5,28 zł/l, oleju napędowego od 4,79 do 5,13 zł/l, autogazu od 2,32 do 2,69 zł/l. Najwyższe ceny paliw utrzymały się w tym tygodniu w województwie zachodniopomorskim. Tu za litr bezołowiowej 95 kierowcy płacą średnio 5,18 zł/l, czyli o 7 groszy na litrze więcej niż np. w województwie lubelskim, gdzie litr bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,11 zł. Z kolei olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim i kosztuje tu średnio 4,93 zł/l, a najdroższy w zachodniopomorskim. Tu z kolei kierowcy płacą za diesel średnio 11 groszy za litr więcej niż na Dolnym Śląsku.

Reklama

W przypadku LPG różnica między najtańszym a najdroższym województwem wynosi aż 16 groszy na litrze. Najtańszy gaz jest w dolnośląskim i podlaskim - 2,43 zł/l, a najdroższy w zachodniopomorskim - 2,59 zł/l.

Jest duża szansa, że w kolejnych dniach będziemy obserwować niemal identyczną sytuację, jak w tym tygodniu. Nie ma na dzisiaj przesłanek do powrotu fali podwyżek na stacje.

Więcej zmian czeka nas na rynku hurtowym, gdzie niemal natychmiast widzimy reakcje na wzrost cen ropy i spadek wartości złotego wobec dolara. Dlatego na koniec tego tygodnia i początek następnego spodziewamy się podwyżek cen benzyn i oleju napędowego w hurcie odpowiednio o 20-30 PLN/m3 i 40-60 PLN/m3.

Warto zaznaczyć, że wahania cen hurtowych z ostatnich trzech tygodni nie spowodowały wzrostu cen benzyn i oleju napędowego w okolice notowanych w tym roku szczytów. Benzyna Eurosuper 95 pozostaje tańsza o blisko 17 groszy na litrze od szczytu notowanego 11 maja ( cena Eu 95 w hurcie wynosiła wówczas 4167 zł/m3), a za diesel płacimy obecnie ok. 18 groszy na litrze mnij niż 6 kwietnia, kiedy cena hurtowa wynosiła 4012 zł/m3.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama