Rok 2011 rokiem... pickupów! Na video... amarok
Pickupy są obecnie jednym z najlepiej rozwijających się segmentów sprzedaży samochodów dla firm w Polsce.
Wynika to jednak nie tylko z korzystnych dla tego typu pojazdów zmian w przepisach podatkowych, lecz także z coraz bogatszej oferty pickupów na rynku. Jeszcze kilkanaście lat temu auta te były rzadkością na naszych drogach i kojarzyły się przeważnie z pojazdami dla amerykańskich farmerów. W ostatnim czasie sytuacja ta uległa jednak znacznej zmianie.
Z początkiem bieżącego roku wprowadzono ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od zakupu bądź użytkowania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze niektórych samochodów, w tym słynnych "aut z kratką".
Prawa do odliczeń VAT-u (zarówno od zakupu auta, jak i tankowanego do niego później paliwa) nie stracili jednak użytkownicy pojazdów typowo dostawczych i specjalnych - w tym między innymi pickupów. Na przekór więc ogólnoświatowym trendom ekologicznym - sprzedaż pickupów w Polsce wzrosła.
- W przypadku i tak już do tej pory bardzo popularnego i cenionego mitsubishi L200, tegoroczna sprzedaż poprawiła się o kolejne 15-20% - mówi Łukasz Michna, Kierownik Działu Sprzedaży aut Mitsubishi w szczecińskim salonie Auto Club.
Mimo możliwości odliczenia podatku VAT, pickupy nie sprzedawałyby się jednak tak dobrze, gdyby nie ich walory użytkowe oraz bogata oferta, pozwalająca wybrać auto odpowiednio dopasowane do potrzeb właściciela i zasobności jego portfela, a właściwie to budżetu firmy - większość pickupów kupowanych jest bowiem jako auta firmowe.
Najpopularniejszy w Polsce pickup w roku ubiegłym - wspomniany mitsubishi L200 - dostępny jest zarówno z podstawowym, niezbędnym wyposażeniem, jak i w wersji, której nie powstydziłby się dobrze wyposażony sedan. Stąd też wynika dość spory rozrzut cenowy w ofercie tego modelu - od niecałych 77 tys. (w wersji Single Cab) aż do ponad 135 tys. zł brutto (Double Cab).
Jeżeli pickup ma służyć jednak przede wszystkim jako auto typowo użytkowe, które przewiezie towar w trudnym terenie, już w podstawowym wyposażeniu pojazd taki powinien spełnić oczekiwania nabywcy.
- W skład wyposażenia L200 Single Cab w podstawowej wersji Inform wchodzi między innymi: napęd Easy Select 4WD (dołączany w czasie jazdy napęd przednich kół), blokada tylnego mechanizmu różnicowego, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby, układ ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania EBD. W wyższych wersjach wyposażenia występuje natomiast między innymi napęd Super Select 4WD, umożliwiający stałą jazdę z napędem na obie osie przy dowolnej prędkości - wyjaśnia Łukasz Michna.
Jednym z najchętniej kupowanych pickupów w Polsce jest również nissan navara. Pickup Nissana, podobnie jak jego konkurent z Mitsubishi, może być zarówno pojazdem typowo użytkowym, jak również reprezentatywnym autem dla menedżera wyższego szczebla, którego praca wymaga auta radzącego sobie w terenie.
- W najbogatszej wersji navary - Platinum z silnikiem diesla 3.0 l V6 - znajdziemy między innymi: sprzęt audio renomowanej firmy Bose, automatyczną skrzynię biegów, automatyczną dwustrefową klimatyzację, sterowany elektrycznie fotel kierowcy, 18-calowe felgi aluminiowe oraz system nawigacji satelitarnej wchodzący w skład multimedialnego centrum Nissan Connect Premium - mówi Artur Kubiak, Kierownik Działu Sprzedaży aut marki Nissan w poznańskim salonie Auto Club.
Coraz większa popularność sportów ekstremalnych oraz rozrywek, takich jak jazda na quadach oraz motocyklach enduro, kolarstwo górskie czy też windsurfing, również nie pozostaje bez wpływu na zainteresowanie pickupami - autami stworzonymi między innymi po to, aby ułatwiać realizacje swoich pasji. Pojazdy typu pickup są bowiem szczególnie przydatne, gdy sporych rozmiarów sprzęt sportowy trzeba dowieść w trudno dostępne miejsce, do którego zwykły van z napędem na jedną oś po prostu nie dałby rady dojechać.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że pickupy wyglądają lepiej, aniżeli typowo dostawcze pojazdy użytkowe. Jednym z atrakcyjniejszych stylistycznie pickupów jest ford ranger.
- Odświeżona stylistyka wnętrza rangera podniosła poprzeczkę, jeśli chodzi o elegancję. Samochód posiada praktyczne rozwiązania oraz wysokiej klasy wykończenia, takie jak skórzane siedzenia, które zapewniają bardziej odprężającą jazdę nawet na długich dystansach - mówi Rafał Stacha, Kierownik Centrum Pojazdów Dostawczych Ford Bemo Motors w Poznaniu. - To, czym również wyróżnia się ford ranger, to stały napęd 4x4 - niezależnie od wersji. Z pewnością jest to ciekawa propozycja auta zarówno do pracy, jak i pojazdu rekreacyjnego - dodaje Rafał Stacha.
Podobnie jak pojazdy konkurencji, ford ranger także oferowany jest w kilku konfiguracjach kabiny oraz wyposażenia. W najbogatszej z nich - Wildtrak - otrzymujemy między innymi potężny silnik 3.0 TDCi, 18-calowe felgi aluminiowe, zestaw wskaźników terenowych czy też skórzaną tapicerkę. Każdy więc znajdzie coś dla siebie - w zależności od potrzeb.
Pickupy nie są autami bez wad. Przede wszystkim palą więcej niż samochody osobowe. Nie są również aż tak dynamiczne, jak mniejsze pojazdy. Ciężko jednak oczekiwać, aby potężny i solidny samochód terenowy, który - tak jak ford ranger - może uciągnąć 3-tonową przyczepę z żaglówką, palił tyle, co auto kompaktowe i przyspieszał równie żwawo.
- Wydatki na paliwo w przypadku pickupów tylko z pozoru są jednak wyższe. Po odliczeniu od kosztu paliwa stawki podatku dochodowego oraz stawki VAT, cena benzyny lub oleju napędowego jest niższa o ponad 40%, a to już spora oszczędność - mówi Rafał Stacha.
Jeżeli więc nie zależy nam na typowo sportowych osiągach, a poszukujemy dużego i solidnego samochodu, które sprawdzi się w najtrudniejszym terenie, któremu niestraszne są wszechobecne dziury w polskich drogach i którego nie powstydzimy się parkując przed operą czy teatrem, pickup może być ciekawą alternatywą dla aut klasy średniej oraz SUV-ów.