Reklama

"Polacy płacą zbyt dużo rafineriom"

Czy PKN Orlen i Grupa Lotos pod wpływem argumentów ministra skarbu obniżą swoje marże na paliwa ? Minister skarbu Andrzej Mikosz powiedział dziś na antenie RMF: Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że rzeczywiście te dwie rafinerie wykorzystują swoją pozycję wewnątrz kraju. To wynika z kalkulacji, która też obejmuje wykorzystanie pozycji - dodał minister.

Według Mikosza Polacy nie powinni płacić nadmiernej renty monopolistycznej obu koncernom.

Reklama

Ile kosztuje litr paliwa? To pytanie często pojawiało się dziś w porannej prasie.

Wyliczały między innymi "Gazeta Prawna" oraz "Puls Biznesu". Według dzienników, w pogoni za zyskiem polskie rafinerie sprzedają olej napędowy nawet o 15-cie groszy na litrze drożej niż kosztowałoby sprowadzenie go z zagranicy.

"Gazeta Prawna" szacuje, że o około 5 groszy na litrze wyższa jest cena benzyny i zauważa, że rafinerie wykorzystują pozycję dominującą na naszym rynku, przy biernej postawie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dziennik wskazuje, że na zawyżonych cenach paliw tuczą się także hurtownicy i detaliści. Wysokie marże powodują, że cena benzyny na naszych stacjach - bez podatków - jest wyższa niż w Szwecji, na Węgrzech, Słowacji czy Wielkiej Brytanii.

Porozmawiaj na Forum.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | paliwa | minister | skarbu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje