Pół roku ciężkiej pracy na samochód, oczywiście używany. Smutne dane z Polski

146 dni. Tyle statystyczny Polak pracować musi na zakup statystycznego samochodu używanego, bazując oczywiście na wynagrodzeniu brutto i wliczając w to wszelkie dni wolne. Dane dla poszczególnych województw są jeszcze mniej optymistyczne. Najgorzej jest w pod tym względem na Podlasiu, gdzie na auto pracować trzeba aż 269 dni. Co ciekawe, nie wynika to jedynie z wysokości zarobków.

Teoretycznie handlarze używanymi samochodami mają powody do radości. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za trzeci kwartał 2023 roku wskazują, że 8,4 proc. Polaków rozważa zakup samochodu w ciągu najbliższego roku. To najwyższy wynik od stycznia 2020 r. Dla porównania, w III kwartale ubiegłego roku zakup auta rozważało zaledwie 3,6 proc. Polaków.

Ile czasu trwa sprzedaż samochodu używanego w Polsce?

Mimo tego, z danych Otomoto wynika, że samochody sprzedaje się dziś "dłużej" i "trudniej" niż jeszcze rok temu. Średnio sprzedaż używanego auta (dane na podstawie długość trwania ogłoszenia) trwa obecnie 46 dni. To aż o 6 dni dłużej niż w analogicznym okresie (dane do końca września) ubiegłego roku.

Reklama

Nie wynika to jednak z większej liczby ogłoszeń lecz faktu, że spada podaż samochodów najtańszych, które w największym stopniu interesują dziś polskich nabywców. "Najtańsze" oznaczają w tym przypadku auta wyceniane na mniej niż... 50 tys. zł. W ciągu roku zmniejszyły one udział w ogóle ogłoszeń aż o 10 proc (aktualnie jest to 49,5 proc. ofert).

O tym, że w dobie niepewnej sytuacji finansowej Polacy bardzo rozważnie podchodzą do wydatków najlepiej świadczy fakt, że nowego nabywcę najszybciej znajdują dziś samochody wyposażone w instalacje gazową, która zapewnia aktualnie najniższe koszty eksploatacji.

Ile kosztuje używany samochód w Polsce. Dane dla wszystkich województw

Duże zainteresowanie najtańszymi (do 10 tys. zł) autami z instalacją gazową tłumaczyć mogą dane dotyczące średnich cen samochodów w Polsce. Jak wynika z informacji sieci komisów AAA Auto, która monitoruje wszystkie kanały sprzedaży używanych aut w "polskim" internecie, mediana ceny używanego samochodu we wrześniu wyniosła już 35 500 zł. Biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło wg GUS 7 363 zł brutto, oznacza to, że na zakup przeciętnego samochodu używanego Polak pracować musi obecnie 146 dni, bazując oczywiście na wypłacie wynagrodzeniu brutto i wliczając w to wszelkie dni wolne od pracy.

W tym kontekście ciekawie prezentują się najnowsze dane uwzględniające średnie zarobki i medianę ceny (wyłącznie dla serwisu Otomoto.pl) aut używanych w poszczególnych województwach. Wynika z nich, że aby zarobić na samochód o wartości mediany dla konkretnego województwa najkrócej muszą pracować obecnie mieszkańcy dolnośląskiego. Dolnoślązakom wystarczy na to "zaledwie"... 176 dni. W tym przypadku mediana jest jednak stosunkowo niska, co - precyzując - oznacza kwotę 44 900 zł. To szósty (ex aequo z województwem zachodniopomorskim) od końca wynik wśród wszystkich regionów kraju.

Na drugim końcu skali znalazło się województwo podlaskie. By kupić używany samochód wartości mediany ceny takiego pojazdu w tym regionie mieszkaniec Podlasia pracować musi średnio aż przez 269 dni, czyli o 52 proc. więcej niż osoba mieszkająca na Dolnym Śląsku. W tym przypadku winna jest nie tylko mediana ceny, ale i wysokość średnich zarobków. Mediana ceny używanego auta wystawianego na sprzedaż na Podlasiu wynosi aż 55 tys. zł, co stanowi drugi najwyższy - po województwie mazowieckim (mediana ceny 56 tys. zł) wynik w kraju.
Liczba dni potrzebnych, by zarobić na auto o wartości mediany dla województwa przy założeniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto dla danego województwa:

 • 176 dni - dolnośląskie (mediana ceny samochodu używanego 44 900 zł),
 • 187 dni - małopolskie (mediana ceny samochodu używanego 47 700 zł),
 • 188 dni - świętokrzyskie (mediana ceny samochodu używanego 36 900 zł),
 • 194 dni - lubelskie (mediana ceny samochodu używanego 38 450 zł),
 • 198 dni - warmińsko-mazurskie (mediana ceny samochodu używanego 38 900 zł),
 • 201 dni - mazowieckie (mediana ceny samochodu używanego 56 000 zł),
 • 201 dni - zachodniopomorskie (mediana ceny samochodu używanego 44 900 zł),
 • 202 dni - pomorskie (mediana ceny samochodu używanego 50 000 zł),
 • 203 dni - wielkopolskie (mediana ceny samochodu używanego 43 900 zł),
 • 205 dni - opolskie (mediana ceny samochodu używanego 45 000 zł),
 • 209 dni - śląskie (mediana ceny samochodu używanego 51 900 zł),
 • 209 dni - łódzkie (mediana ceny samochodu używanego 49 500 zł),
 • 213 dni - kujawsko-pomorskie (mediana ceny samochodu używanego 46 825 zł),
 • 216 dni - lubuskie (mediana ceny samochodu używanego 46 500 zł),
 • 225 dni - podkarpackie (mediana ceny samochodu używanego 43 900 zł),
 • 269 dni - podlaskie (mediana ceny samochodu używanego 55 000 zł). 
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy