Reklama

Parkowanie w centrum za darmo? Kontrowersyjny wyrok

Warszawiacy, którzy notorycznie "zapominają" o uiszczeniu opłaty za parkowanie mają dziś powody do radości. Od dziś, straż miejska jest wobec nich praktycznie bezsilna...

Jak informuje "Rzeczpospolita", Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił przepis, w myśl którego nie włożenie biletu parkingowego za przednią szybę w sposób widoczny było równoznaczne z nieuiszczeniem opłaty.

Sąd zajął się kontrowersyjnym przepisem na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. W jego opinii Rada Gminy nie ma prawa do pobierania dodatkowej opłaty za wadliwe umieszczenie biletu parkingowego. Do tej pory - niepozostawienie biletu w widocznym miejscu skutkowało dodatkową karą pieniężna w wysokości 50 zł, nawet jeśli kierowca udowodnił, że zapłacił za postój.

Reklama

W uzasadnieniu wyroku czytamy, że rada gminy ma prawo nałożenia na kierowców obowiązku udokumentowania wniesienia opłaty parkingowej, nie może jednak zrównywać nie umieszczenia biletu za szybą (lub umieszczenia go w sposób uniemożliwiający odczytanie) z brakiem opłaty w ogóle.

Nie oznacza to rzecz jasna, że w centrum stolicy można od dziś parkować za darmo. Rada Gminy może bowiem wezwać kierowców do udowodnienia wniesienia opłaty parkingowej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy