Kredyt na samochód? Pożyczamy średnio 30 tys. złotych

Końcówka roku kojarzy się przeważnie z okresem urlopowym i wypoczynkiem. Okazuje się jednak, że jest to również okres wzmożonych poszukiwań samochodów. Świadczy o tym chociażby wzrastające w ostatnich tygodniach zainteresowanie kredytami samochodowymi. Jakie kwoty pożyczamy w bankach na zakup auta i jak długo musimy je spłacać?

Ciekawe wnioski płyną z danych Inbanku, zdaniem którego aktywność kredytowa Polaków jest ostatnio zdecydowanie większa niż pod koniec ubiegłego roku. Mimo szalejącej inflacji i trudnej sytuacji na rynku wtórnym, duża część rodaków decyduje się w tym czasie na zakup samochodu.

Kredyt samochodowy pod koniec roku?

W przypadku wniosków obejmujących finansowanie inicjatyw proekologicznych, w szczególności projektów związanych z energetyką prosumencką i rozproszoną, w okresie od połowy listopada do połowy grudnia tego roku, liczba wniosków kredytowych wzrosła o 92 proc., a w odniesieniu do wszystkich typów kredytów, średni wzrost ukształtował się na poziomie aż 64 proc! 

Reklama

Najwięcej wniosków kredytowych dotyczyło finansowania "zielonych inwestycji“, a wzrost w tym obszarze osiągnął dynamikę na poziomie 92 proc. rok do roku. Również zapotrzebowanie na kredyty ratalne znacząco się zwiększyło - wzrost tego segmentu wyniósł 74 proc. Mimo szalejącej inflacji i braków rynkowych, aż o 45 proc. wzrosła liczba wniosków dotyczących kredytów samochodowych. 

Na duże zainteresowanie zakupem pojazdu wskazuje też - wynoszący 33 proc. - wzrost zainteresowania klientów kredytami gotówkowymi.

Ile pieniędzy pożyczamy w banku na zakup auta?

Średnia kwota netto kredytu w analizowanym okresie waha się od 2,984 złotych na kredyty ratalne, przez 11,539 zł na kredyty gotówkowe, po 25,761 złotych na kredyty związane z "zielonymi inwestycjami“. Najwięcej pożyczamy jednak na zakup nowego lub - precyzyjniej - nowszego - środka transportu. 

Średnia wnioskowana kwota kredytu samochodowego wynosi w ostatnim czasie 29,494 złote. Kredyt o takiej wysokości dobrze wpisuje się w dane dotyczące importu używanych samochodów do Polski. Ich średni wiek waha się (w zależności od rodzaju jednostki napędowej) między 11 (silniki Diesla) a 12,4 roku (silniki wysokoprężne). 

Kwota około 30 tys. zł pozwala dość swobodnie przebierać w ofertach najpopularniejszych roczników i - w przypadku najpopularniejszych modeli, jak np. Opel Astra - daje pewien margines bezpieczeństwa pozwalający na wykonanie niezbędnych napraw i obsługi serwisowej.

Kredyt samochodowy spłacamy przez pięć lat

Co ciekawe, zdaniem Inbanku, w przypadku kredytów samochodowych, aż o 5 miesięcy wydłużył się średni okres kredytowania pojazdu. Obecnie wynosi on już 61 miesięcy czyli ponad 5 lat. Oznacza to, że dla wielu rodaków zakup samochodu wciąż oznacza potężne obciążenie finansowe. 

W tym miejscu warto dodać, że średni wiek pojazdu w Polsce - odliczając tzw. martwe dusze, czyli "rekordy archiwalne" w Centralnej Ewidencji Pojazdów - przekracza obecnie 14,5 roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy