Koniec z wyłudzeniami? Ubezpieczyciele wzięli się za oszustów!

Ubezpieczyciele wytaczają nowe działa przeciwko oszustom. Sześć firm - posiadających łącznie 70 procent rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce - przystąpiło do pilotażowego programu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, którego celem jest zwiększenie wykrywalności oszustw w całej branży.

Ubezpieczyciele chcą walczyć z plagą wyłudzeń
Ubezpieczyciele chcą walczyć z plagą wyłudzeńTomasz RadzikAgencja SE/East News

Wśród uczestników są m.in.: Compensa, Ergo Hestia, Generali, InterRisk oraz Warta. Chodzi o uruchomienie nowej bazy danych ubezpieczeniowych (BDU), która utrudni przestępcom wyłudzanie odszkodowań.

Insurance Europe, europejska organizacja zrzeszająca ubezpieczycieli szacuje, że nadużycia i wyłudzenia stanowią około 10 procent wypłacanych przez branżę odszkodowań. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń w samym tylko 2016 roku wartość ujawnionych nieprawidłowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych w naszym kraju - wyniosła ponad 130 mln złotych. Oznacza to, że światło dzienne w tej grupie polis, ujrzało tylko około 10 procent wyłudzeń.

Celem budowy i prowadzenia bazy, która ma zawierać zarówno dane o polisach majątkowych jak i o polisach na życie, jest "przeciwdziałanie naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego". Chodzi na przykład o identyfikację wielokrotnych roszczeń dotyczących tego samego zdarzenia ubezpieczeniowego (wypadku), czyli o zapobieganie sytuacjom, gdy dochodzi do wyłudzenia świadczenia w wyniku zgłoszenia tej samej szkody do kilku różnych ubezpieczycieli. Na przykład przy ubezpieczeniu bagażu, ubezpieczyciel będzie mógł - odpytując bazę - zorientować się, że za dany bagaż państwo Y odebrali już odszkodowanie w kilku innych firmach - i wstrzymać im wypłatę.

Program pilotażowy, którego zakończenie przewidziane jest we wrześniu przyszłego roku, polegać ma na próbnym zasileniu nowej bazy przez wielu ubezpieczycieli, a następnie wykonaniu przez UFG przekrojowych analiz na podstawie zebranych danych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas