Reklama

Ile kosztuje w Polsce paliwo? I gdzie jest najtańsze?

Średnio za litr oleju napędowego trzeba płacić obecnie 5,80 zł, za litr benzyny 95 5,62 zł, a augtogazu - 2,86 zł - wynika z zestawień Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Oznacza to, że w ciągu ostatniego tygodnia olej napędowy zdrożał o 9 groszy za litr, benzyna o 5 groszy, a ceny autogazu nie zmieniły się.

Najniższe ceny oleju napędowego notowano w tym tygodniu na stacjach w Opolu. Najdrożej jest w Poznaniu. W Opolu jest też najtańsza benzyna. Najdrożej jest w Rzeszowie oraz Warszawie i Poznaniu.

Najtańszy autogaz mają na stacjach w Białymstoku. Najdrożej jest tradycyjnie już w stolicy Wielkopolski.

Paliwa w Polsce, mimo że są już bardzo drogie, mogą jeszcze zdrożeć - oceniają analitycy. Wszystko przez drożejącą ropę, a także niekorzystny kurs naszej waluty. W niektórych miejscach w Polsce cena oleju napędowego - na razie w wersji premium - przekroczyła psychologiczną barierę 6 złotych za litr.

Reklama

Szefowa Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz ocenia, że sytuacja jest trudna. Odnosząc się do informacji, że mimo ostatnich podwyżek ceny paliw w Polsce należą one jednych z najniższych w Europie, zwraca uwagę na porównanie wysokości zarobków u nas i na przykład w Niemczech. "Wtedy okazuje się, że porównanie już nie jest takie korzystne" - zaznacza.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że jedynym sposobem na zahamowanie wzrostu cen paliw jest zatrzymanie spadku kursu złotego. Donald Tusk dodał, że jedynym manewrem jaki może wykonać rząd jest obniżenie składki VAT, jednak w obecnie nie może tego zrobić, gdyż zgodnie z przepisami, pociągnęłoby to za sobą obniżenie VAT na wszystkie towary objęte stawką podstawową , a to - jak podkreślił - byłoby zabójcze z punktu widzenia budżetu.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy