Reklama

Dofinansowanie do zakupu roweru? "Bo Polaków nie stać na samochody"

Partia Zielonych chce wprowadzenia dopłat nie tylko do samochodów elektrycznych, ale również rowerów.

Przewodnicząca Partii Zieloni podczas niedzielnej konferencji prasowej w Szczecinie odniosła się do rządowego program wsparcia elektromobilności. Zwróciła uwagę, że nie obejmuje on dopłat do rowerów, a jedynie do samochodów elektrycznych.

"Rower to tak popularny i tak absolutnie zeroemisyjny środek transportu, który świetnie sprawdza się w miastach i naprawdę nabiera znaczenia w dzisiejszych czasach, kiedy ceny paliwa poszły w górę o ponad 50 proc. i końca nie widać" - powiedziała Zielińska.

Rower z rządowym dofinansowaniem?

Zapowiedziała, że jej ugrupowanie złoży w Sejmie projekt, który "dołoży" rowery do listy pojazdów niskoemisyjnych, które mogą być przez państwo dofinansowane. "Uważamy, że nie każdego w Polsce stać na drogi samochód elektryczny, na drogi samochód dostawczy elektryczny, ale prawie każdego będzie stać na rower, czy rower elektryczny" - podkreśliła posłanka, która należy do klubu KO.

Reklama

Konieczna rozbudowa infrastruktury

Zdaniem Zielonych, ceny paliwa mogą wpłynąć na wybór roweru jako codziennego środka transportu. Podkreślili też, że niezbędna jest również poprawa infrastruktury rowerowej i konieczność przyjęcia spójnej strategii budowy dróg.

"Budżety samorządów są z roku na rok przez obecną władze, przez Zjednoczoną Prawicę ucinane. Te pieniądze są centralizowane i do budżetów samorządów wpada coraz mniej. Tym samym cięte są różne wydatki, również na infrastrukturę drogową" - zauważył współprzewodniczący Partii Zieloni Przemysław Słowik.

"Będziemy proponować utworzenie specjalnego funduszu, który będzie mógł zasilić tylko i wyłącznie budowę infrastruktury rowerowej w miastach. Funduszu, o który będą mogły zabiegać samorządy" - dodał.

Niedzielne spotkanie podsumowało dwudniowe obrady Zielonych w Szczecinie.
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowery | elektryczne rowery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy