Automaty są dla dziewczynek? Statystyki to potwierdzają!

Tego jeszcze nie było. Jak wynika z najnowszych danych dotyczących sprzedaży nowych samochodów w Rosji, już niemal połowa z kupowanych tam aut wyposażona jest w automatyczne skrzynie biegów!

Zdaniem monitorującego rosyjski rynek instytutu "Autostat" aż 48,3 proc. nowych aut sprzedanych w ostatnim czasie na lokalnym rynku wyposażonych było w "automaty". Jeszcze pięć lat temu ich udział nie przekraczał 33,6 proc.

Warto wyjaśnić, że pod tym określeniem kryją się nie tylko skrzynie z przekładnią hydrokinetyczną, ale też konstrukcje dwusprzęgłowe czy klasyczne, zautomatyzowane.

Nagły wzrost popularności automatycznych skrzyń biegów można tłumaczyć załamaniem się lokalnego runku. Po serii wymierzonych w Rosję sankcji gospodarczych sprzedaż nowych aut skokowo zmalała. Tylko w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2015 roku z rosyjskich salonów wyjechało zaledwie 913 tys. aut. Dla porównania, rok wcześniej było to przeszło 1,41 mln sztuk! Rynek skurczył się więc o przeszło 1/3!

Reklama

Niski kurs rubla i wysokie ceny sprawiły, że przeciętni nabywcy wstrzymali się z zakupami. Problemy natury finansowej nie dotyczą jednak nabywców aut klasy premium, a w tym segmencie automatyczne skrzynie biegów są wręcz obowiązkowym wyposażeniem.

Co ciekawe, analitycy zwracają też uwagę, że coraz więcej pojazdów zamawianych jest przez młode, zamożne kobiety, a panie - jak powszechnie wiadomo -  zdecydowanie preferują tego typu przekładnie.

Niewykluczone, że gdy sytuacja gospodarcza nieco się poprawi, ręczne przekładnie wrócą do łask. Nie jest to jednak wcale pewne, bowiem coraz większa liczba popularnych pojazdów oferowana jest dziś z automatycznymi lub zautomatyzowanymi przekładniami.

Kilka dni temu o swojej pierwszej zautomatyzowanej skrzyni poinformowała Dacia, której kilka modeli oferowanych jest w Rosji, jako Łady. Początkowo przekładnia o nazwie Easy-R dostępna będzie w modelach Logan MCV, Sandero i Stepway.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: automatyczne skrzynie biegów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy