12 zł za godzinę parkowania "dorżnęło" kierowców. Ulice miasta opustoszały

Od kilku dni w Katowicach obowiązują nowe zasady parkowania. Wprowadzono dwie strefy płatnego parkowania i nowe stawki opłat. Ponadto obowiązują już opłaty na parkingu automatycznym. To sprawiło, że dotychczas oblegane przez samochody miejsca parkingowe w centrum Katowic właściwie opustoszały.

Strefa płatnego parkowania w Katowicach z nowymi zasadami i stawkami

W Katowicach zaszły ostatnio spore zmiany, jeśli chodzi o parkowanie. Wprowadzone zostały dwie strefy: A (niebieska, w ścisłym centrum) i B (zielona, obrzeża centrum). W pierwszym przypadku opłaty obowiązują od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy) w godzinach od 7:00 do 17:00. Stawki prezentują się następująco:

Reklama
  • 3 zł - za postój do 30 minut
  • 6 zł - za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 7,20 zł - za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 8,40 zł - za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 6,00 zł - za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

W przypadku strefy B natomiast zapłacić za miejsce musimy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00. Tutaj stawki prezentują się następująco:

  • 2 zł - za postój do 30 minut
  • 4 zł - za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 4,80 zł - za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 5,60 zł - za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 4,00 zł - za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Dla mieszkańców obszarów objętych strefami wprowadzono specjalne abonamenty miesięczne, kwartalne lub półroczne. W przypadku strefy A opłata miesięczna to 20 zł, a kwartalna 50 zł. Dla strefy B to 10 zł miesięcznie lub 25 zł za kwartał. 

Kolejna ważna zmiana dotyczy miejsc, w których posiadacz Parkingowej Karty Mieszkańca będzie mógł zostawić swój pojazd. W przypadku karty wydanej dla strefy A, można parkować w obu strefach. Jeśli chodzi o kartę dla strefy B, możliwe jest parkowanie tylko w tej strefie. Abonamenty przygotowano również dla mieszkańców Katowic spoza wspomnianych stref. Za miesiąc kierowcy będą musieli zapłacić 300 zł (w przypadku strefy A) lub 200 zł (dla strefy B).

Koniec z darmowym parkowaniem na automatycznym parkingu

Warto dodać również, że wraz z końcem listopada zakończyło się darmowe parkowanie na automatycznym parkingu zlokalizowanym przy ulicy Tylnej Mariackiej. Od 13 do 30 listopada kierowcy mieli możliwość pozostawienia tam swoich aut za darmo. Z początkiem grudnia rozpoczęło się jednak pobieranie opłat. W przypadku posiadaczy Karty Mieszkańca za każdą rozpoczętą godzinę trzeba zapłacić 6 zł. Pozostali kierowcy muszą zapłacić natomiast 12 zł za każdą godzinę. 

Pustki na parkingach w centrum Katowic

Wprowadzone wraz z początkiem grudnia zmiany sprawiły, że ulice centrum Katowic właściwie opustoszały. Jak informuje Dziennik Zachodni, pustki odnotowano zarówno na parkingu automatycznym, jak i na Placu Sejmu Śląskiego (wcześniej obleganego przez auta). W rozmowie z portalem część kierowców nie kryła zaskoczenia sytuacją. Zwrócili oni również uwagę, że stawki za parkowanie są za wysokie. Wśród mieszkańców Katowic nie brakuje jednak rónież głosów pozytywnie oceniających wprowadzenie zmian. Głównym argumentem jest to, że łatwiej znaleźć teraz miejsce parkingowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | strefa płatnego parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy