To pierwszy i jedyny taki parking w Polsce. Teraz możesz zaparkować za darmo

Słynny automatyczny parking w Katowicach już wkrótce będzie dostępny dla klientów za darmo. Jak poinformowano na oficjalnym profilu społecznościowym miasta, będzie to idealna okazja dla wszystkich chcących przekonać się jak działa niezwykła modułowa platforma. Przed skorzystaniem z oferty warto się jednak zapoznać z instrukcją obsługi tej niecodziennej atrakcji.

To jedyny taki parking w Polsce. Możesz go przetestować za darmo / Fot. Katowice - oficjalny profil miasta @Facebook
To jedyny taki parking w Polsce. Możesz go przetestować za darmo / Fot. Katowice - oficjalny profil miasta @Facebook  

To pierwszy taki parking w Polsce. Auta ustawiają się same

Pierwszy automatyczny parking w Polsce już wkrótce będzie dostępny dla klientów. Konstrukcja, która mieści się na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach ma w dużej mierze przyczynić się do ograniczenia wszechobecnie ciasnoty panującej na okolicznych ulicach. Dzięki niecodziennej i futurystycznej budowie, parking będzie w stanie pomieścić 240 pojazdów na powierzchni, która standardowo zmieściłaby zaledwie 40 samochodów.

Wszystko ze względu na swoją konstrukcję, która przywołuje na myśl budowle z japońskich filmów. Składa się on z dwóch zespołów maszyn, których działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego. W skład pierwszego z nich wchodzi dwanaście modułów parkingowych. Drugi z kolei składa się z ośmiu takich modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd, a także 12 platform parkingowych.

Co ciekawe, dzięki wysokości wynoszącej 17 metrów parking izoluje tę część śródmieścia od nasypu kolejowego i przejeżdżających pociągów. W efekcie może pełnić także rolę ekranu akustycznego. Przy tym wszystkim inwestycja, której budowa pochłonęła blisko 23 mln zł ma szanse stanowić jedną z najbardziej niecodziennych atrakcji śląskiego miasta.

To jedyny taki parking w Polsce. Możesz go przetestować za darmo / Fot. Katowice - oficjalny profil miasta @Facebook  

Oficjalne otwarcie już niebawem. Wcześniej darmowe testy

Po trwających kilka miesięcy odbiorach, wkrótce przyjdzie czas oficjalnego otwarcia nowoczesnego parkingu. Jak jednak poinformowały władze Katowic, od 13 do 30 listopada z automatycznego parkingu  będzie można korzystać za darmo. Ma to być idealna okazja dla wszystkich chcących przekonać się jak działają opisywane wcześniej maszyny parkingowe. Zanim jednak pojedziemy doświadczać egzotycznych wrażeń, warto zapoznać z instrukcją obsługi niecodziennego garażu.

Automatyczny parking w Katowicach. Jak skorzystać?

Wbrew pozorom, korzystanie supernowoczesnego parkingu jest stosunkowo intuicyjne i można je porównać do korzystania z myjni automatycznej. Kierowca, który zechce skorzystać z parkingu, będzie musiał wjechać na specjalną platformę, a następnie wysiąść z auta i na ekranie sterowania potwierdzić, że pojazd może zostać odstawiony na parking. W parkowaniu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza. Reszta dzieje się już automatycznie.

Rzecz jasna kierowcy nie zostaną pozostawieni bez wsparcia. Na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy. W trakcie parkowania korzystający z niego nie będą ponosić opłat, ale będą przechodzić całą procedurę, jaka będzie obowiązywać użytkowników automatycznego parkingu, pobrać należy tak zwany bilet zerowy.

Automatyczny parking w Katowicach. Ile kosztuje postój?

Oficjalnie pobór opłat za skorzystanie z nowego parkingu ruszy 1 grudnia 2023 roku. Władze Katowic podały już stawki, które będą obowiązywały za postój. W przypadku posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca, za każdą rozpoczętą godzinę zapłacimy 6 złotych. Pozostali użytkownicy będą musieli liczyć się z większą opłatą, wynoszącą 12 zł za każdą rozpoczętą godzinę, co jest już stawką wysoką.

Warto także pamiętać, że maszyny parkujące zostały wyłączone z Katowickiej strefy płatnego parkowania, co oznacza, że nie będą na nich obowiązywać abonamentowe formy płatności. 

Strefy Czystego Transportu od lipca 2024 roku. Ekspert o zakazach dla pojazdów z silnikiem dieslaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas