Reklama

Za co można dostać 500 zł mandatu?

Zaczyna się okres urlopowy a wraz z nim sezon wakacyjnych mandatów! Prędkość jaką jedziesz, to nie wszystko na co powinieneś zwrócić uwagę. Oto lista najbardziej kosztownych przewinień.

Droga na upragnione wakacje często usiana jest fotoradarami i kontrolami policji, nic dziwnego - w tym czasie na trasach pojawia się wiele pojazdów i ktoś musi przecież dyscyplinować szarżujących zmotoryzowanych.

Piraci drogowi powinni mieć się na baczności. Przekroczenie prędkości o 51 i więcej kilometrów grozi mandatem w wysokości 400-500 złotych. Samo przekroczenie prędkości to rzecz jasna nie jedyna "okazja" do zdobycia wysokiej kary.

Pieszy na przejściu, włącz czujność

Jeżeli w trakcie jazdy zorientujesz się, że zabłądziłeś i musisz koniecznie zawrócić, uważaj. Zawracanie w warunkach, w których manewr ten mógłby zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub go utrudnić oznacza mandat opiewający na kwotę między 200 a 400 złotych.

Reklama

Szczególną uwagę powinieneś zwrócić też na manewr wymijania. Jeżeli ominiesz samochód, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwo pieszemu, policja ma prawo ukarać cię 500 złotowym mandatem.

- Należy pamiętać też aby zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu - mówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl - W przeciwnym razie kierowca może otrzymać mandat w wysokości 350 złotych nie mówiąc już o spowodowanych przez niego zagrożeniach dla zdrowia i życia - dodaje Przybysz.

Kiedy auto hałasuje

Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą, ale wyprzedzania na przejazdach kolejowych albo tramwajowych (i bezpośrednio przed nimi) oznacza 300-złotowy mandat. Taka sama kara spotka kierowcę, który wykonuje manewr wyprzedzania bez zachowania właściwego odstępu.

Kierujesz pojazdem, który jest właśnie wyprzedzanie przez inny pojazd? Pod żadnym pozorem nie zwiększaj prędkości - nie tylko stwarzasz ryzyko wypadku, ale narażasz się na zapłatę 350 złotych kary. Zwróć także uwagę na to jak używasz swojego samochodu na terenie zabudowanych. Używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości (nadmierną emisję spalin, hałas) może sprowadzić na ciebie 300-złotowy mandat.

Kara większa niż taryfikator wskazuje

O czym warto jeszcze pamiętać ruszając w trasę? Otóż, nawet jeśli za dane przewinienie taryfikator przewiduje stosunkowo niewielką karę nie znaczy to, że faktycznie zapłacisz tylko tyle. Za spowodowanie zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym do mandatu karnego za naruszenie przepisów doliczana jest dodatkowa kwota oscylująca między 200 a 500 złotych. Jak widać bezpieczna jazda wychodzi na zdrowie nie tylko uczestnikom ruchu, ale także ich portfelom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje