Wydaje ci się, że masz świetny wzrok?

Kierowcy w każdym wieku powinni przykładać dużą wagę do stanu swojego wzroku.

Starsze osoby powinny ograniczyć jazdę po zmroku
Starsze osoby powinny ograniczyć jazdę po zmrokuInformacja prasowa (moto)

Krótko- i dalekowzroczność dotyka zarówno młodych, jak i starszych kierowców. Jednak wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości, które ograniczają dobre widzenie i tym samym wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Katarakta, która w znaczny sposób pogarsza widzenie poprzez zamglenie i zwiększenie wrażliwości na światło, może dotyczyć już osób po 40. roku życia.

Starszy kierowca widzi gorzej

- Im starszy kierowca, tym większą wagę powinien przywiązywać do regularnych badań wzroku, gdyż jest to zmysł, który pogarsza się z wiekiem, a dostarcza nam najwięcej informacji podczas prowadzenia samochodu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z wiekiem potrzebujemy więcej światła, aby dobrze widzieć. Już 45-latek potrzebuje cztery razy więcej światła niż 19-latek. W wieku 60 lat ta wartość wzrasta do 10 razy. Wydłuża się również czas potrzebny do zmiany ostrości wzroku. Starsi kierowcy potrzebują minimum o jedną sekundę więcej, aby np. odpowiednio skupić wzrok, patrząc najpierw na deskę rozdzielczą, a zaraz potem na drogę.

Wszystkim użytkownikom ruchu drogowego przeszkadzać może oślepienie przez słońce, ale bardziej wrażliwe są osoby starsze, które potrzebują więcej czasu, aby odzyskać dobre widzenie po oślepieniu.

Wraz z wiekiem może pojawić się problem z dostrzeganiem kolorów, szczególnie czerwieni. Może to mieć wpływ na przykład na dostrzeganie światła hamowania w pojeździe jadącym z przodu - niektóre osoby starsze mogą potrzebować dwukrotnie więcej czasu, aby je zauważyć.

Wreszcie pogorszeniu ulega widzenie peryferyjne oraz postrzeganie głębi. W przypadku tego pierwszego kierowca ma zmniejszone pole widzenia i może nie dostrzegać przedmiotów, które nie znajdują się bezpośrednio przed nim. Z kolei postrzeganie głębi ma wpływ na ocenę prędkości, z jaką poruszają się inne pojazdy - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Skontroluj wzrok

Nie wszystkie z tych dolegliwości mogą zostać wykryte podczas wizyty lekarskiej, jednak świadomość istnienia wymienionych ograniczeń powinna skłonić nas do przyjrzenia się swoim zachowaniom i reakcjom.

W przypadku zauważenia problemów ze wzrokiem należy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Ze względu na potrzebę większej ilości światła z wiekiem, warto ograniczyć jazdę po zmierzchu oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Z kolei aby uniknąć oślepienia przez słońce, kierowcy powinni pomyśleć o zakupie okularów z polaryzacją oraz takim dopasowywaniu trasy lub pory, aby jak najkrócej jechać pod słońce.

W przypadku problemów z widzeniem peryferyjnym kierowcom doradza się częste odwracanie głowy w celu zwiększenia pola widzenia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas