Wsparcie w sytuacjach kryzysowych na drodze. Poznaj Program Pomocy do OC

Wraz ze zbliżającym się okresem Wszystkich Świętych, liczba samochodów na polskich drogach znacznie wzrasta. Wiele osób udaje się w dalekie podróże, by odwiedzić groby bliskich. To okazja do spotkania z dawno niewidzianą rodziną i wspomnienia tych, którzy odeszli. Ale niestety ten czas wiąże się również z większym ryzykiem wypadków. Jak uniknąć przykrych zdarzeń na drogach i co zrobić, by w razie potrzeby uzyskać sprawną pomoc?

Ryzykowny czas na drogach

Według statystyk opublikowanych przez Komendę Główną Policji, w okresie od 31 października do 2 listopada 2023 roku doszło do 173 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 191 zostało rannych. Dla porównania w analogicznym okresie w 2022 roku odnotowano 139 wypadków, 18 ofiar śmiertelnych oraz 164 osoby ranne. Choć w 2023 roku liczba ofiar śmiertelnych zmalała o 7 osób, to niestety liczba wypadków i rannych była wyższa.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście wzmożony ruch w związku z okresem Wszystkich Świętych. Jest to również czas, gdy szybciej zapada zmrok, deszcz i mgła wpływają na gorszą widoczność, a coraz niższe temperatury sprawiają, że więcej osób decyduje się na podróż samochodem. Dodatkowo o świcie i o zmierzchu wzrasta ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami. W okresie jesiennym obserwuje się ich wzmożoną aktywność związaną z poszukiwaniem coraz trudniej dostępnego o tej porze roku pożywienia, a także - z godami. Spotkanie z dużym zwierzęciem na drodze, zwłaszcza przy dużej prędkości, może mieć tragiczne skutki. Przykładowo uderzenie w jelenia ważącego 40 kg przy prędkości 100 km/h generuje siłę porównywalną z uderzeniem w betonowy blok.

Reklama

Jak uniknąć wypadku i jak zachować się, gdy do niego dojdzie?

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, kluczowe jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Przy mniejszej prędkości mamy więcej czasu na reakcję, co w wielu przypadkach może całkowicie uchronić przed zderzeniem. Jednakże, jeśli kolizja jest nieunikniona, należy pamiętać, aby mocno trzymać kierownicę i unikać gwałtownych manewrów, które mogłyby doprowadzić do poślizgu i jeszcze poważniejszej katastrofy - na przykład zderzenia z pojazdem jadącym naprzeciwko.

Jeśli doszło do wypadku, ważne jest, by zachować spokój i odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Postarajmy się wydostać z samochodu, włączmy światła awaryjne i ustawmy trójkąt ostrzegawczy, by być widocznymi dla innych uczestników ruchu. Warto również założyć kamizelkę odblaskową. Następnie musimy ustalić, czy ktoś ucierpiał i jaki jest stan zdrowia ofiar. W razie potrzeby udzielamy pierwszej pomocy i wzywamy karetkę, a następnie policję.

Pomoc w kryzysowych sytuacjach na drodze

Jeśli w wyniku kolizji dojdzie do uszkodzenia samochodu, koszty naprawy mogą być znaczne. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa tylko szkody wyrządzone przez kierowcę innym użytkownikom ruchu, by jednak pokryć koszty naprawy własnego pojazdu, konieczne jest posiadanie polisy Autocasco (AC). W niektórych sytuacjach z pomocą przychodzi Program Pomocy od LINK4, dostępny za niewielką dopłatą (14 zł) do ubezpieczenia OC. Program ten oferuje szerokie wsparcie w kryzysowych sytuacjach i obowiązuje na terenie całej Polski. Program Pomocy obejmuje usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km od miejsca zdarzenia oraz samochód zastępczy na trzy dni, co pozwoli nam dojechać na groby nawet w przypadku poważnego uszkodzenia pojazdu.

Jednym z kluczowych elementów Programu Pomocy LINK4 jest Assistance Opony, które zapewnia pomoc w przypadku uszkodzenia opon - problemu powszechnego na polskich drogach, szczególnie po zimie. W ramach tego programu kierowcy mogą liczyć na wymianę koła na zapasowe znajdujące się w pojeździe lub naprawę opony zestawem naprawczym jeśli mamy na miejscu lub, jeśli to niemożliwe, holowanie do warsztatu oraz naprawę uszkodzonych opon. To wsparcie, które może okazać się nieocenione w przypadku nieprzewidzianych trudności na drodze.

Program Pomocy od LINK4 wyróżnia się także całodobową pomocą informacyjną, która jest dostępna dla klientów w każdej chwili. Dzięki temu nawet w środku nocy możemy liczyć na wsparcie i uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania po wypadku czy w innych trudnych sytuacjach drogowych. Co więcej, jeśli rozładuje nam się akumulator, ubezpieczenie zapewnia szybki przyjazd fachowca, który pomoże uruchomić pojazd.

Dla kierowców, którzy regularnie podróżują po polskich drogach, Program Pomocy z Samochodem Zastępczym I Assistance Opony od LINK4 to gwarancja poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenie można nabyć w prosty sposób przez internet, co pozwala zaoszczędzić czas, a kalkulator online daje możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą bez konieczności wychodzenia z domu. Warto rozważyć wykupienie tego ubezpieczenia, które w sytuacjach kryzysowych może uratować nie tylko nasz pojazd, ale również dalszą podróż.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy