Reklama

"Tirowcy" giną przez własną głupotę?

Jeśli pokusić się o zestawienie najważniejszych wynalazków w historii motoryzacji pasy bezpieczeństwa bezsprzecznie znalazłyby się na podium.

"Globalny Raport na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego" autorstwa Światowej Organizacji Zdrowia stwierdza, że korzystanie z pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko śmierci w wypadku samochodowym aż o 50 proc!

Obecnie już w 111 krajach świata korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Od 2006 roku w krajach Unii Europejskiej obowiązek zapinania pasów dotyczy zarówno kierowców aut osobowych, jak i ciężarowych.

Niestety, zwłaszcza ci ostatni, podchodzą do przepisów w lekceważący sposób. Badania prowadzone przez Narodowe Szwedzkie Stowarzyszenie na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego wykazały, że wielu kierowców zapina pasy jedynie wówczas, gdy sami znajdują się za kierownicą. Gdy zestaw prowadzi ich zmiennik, znaczna część szoferów zdaje się zapominać o grożącym im niebezpieczeństwie.

Reklama

Zjawisko jest o tyle niepokojące, że z badań prowadzonych m.in. przez Volvo wynika, iż połowę z podróżujących ciężarówkami osób, które straciły życie w wypadkach drogowych, można by uratować, gdyby w czasie wypadku miały zapięte pasy.

Zobacz, co dzieje się w czasie wypadku z kierowcą ciężarówki, który nie zapiął pasa bezpieczeństwa:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy